Z życia wzięte

Sprawy o zaprzeczenie ojcostwa składane są wtedy, kiedy jeden z rodziców pragnie dowieść, że mężczyzna uznawany za ojca dziecka w rzeczywistości nim nie jest. Proces ten wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego oraz sprawności w działaniu. Sprawdź, jak przebiega, ile kosztuje i jak długo może trwać.

 

Kto i kiedy może wnioskować o zaprzeczenie ojcostwa?

Przed wytoczeniem pozwu należy wiedzieć, że z punktu widzenia litery prawa nie każda osoba może żądać zaprzeczenia ojcostwa. Polskie przepisy w sposób wyraźny regulują również terminy, w jakich musi zostać złożone tego typu pismo. Matka dziecka może wytoczyć pozew nie później niż w ciągu 6 miesięcy od momentu jego narodzin. Tyle samo czasu ma na to mąż matki, który podejrzewa, że nie jest biologicznym ojcem dziecka. Warto wiedzieć, że prawo do złożenia pozwu o zaprzeczenie ojcostwa ma także samo dziecko. Musi odbyć się to po ukończeniu przez nie pełnoletności oraz przed osiągnięciem 21. roku życia.

Wyjątek stanowi prokurator, który może wystąpić z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa w dowolnym momencie. Należy zaznaczyć, że powyższe terminy traktowane są przez polskie prawo z dużą dokładnością, a ich przekroczenie nie jest możliwe. Ważna jest zatem szybka reakcja oraz podjęcie konkretnych działań. Kiedy upłynie wskazany przez prawo czas na złożenie pozwu ostatnią możliwością jest zwrócenie się o pomoc do prokuratora. Wówczas swoją prośbę warto uargumentować wynikami badań DNA, które najczęściej powodują, że ten przychyla się do wniosku.

Zaprzeczenie ojcostwa krok po kroku

Pierwszym etapem przedsięwzięcia powinno być wniesienie pozwu do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego, gdzie prowadzone są sprawy o zaprzeczenie ojcostwa. W trakcie rozprawy należy wnioskować o postanowienie Sądu na przeprowadzenie badań lub przedłożyć wyniki wcześniej przeprowadzonych testów DNA. Należy pamiętać, by w laboratorium zlecić analizę do celów sądowych, która jest bardziej wnikliwa niż badania ojcostwa dla celów prywatnych. W przypadku dowiedzenia braku pokrewieństwa między domniemanym ojcem a dzieckiem ustają wszelkie prawa i obowiązki dotyczące władzy rodzicielskiej, prawa dziedziczenia, alimentów i tym podobnych kwestii.

Ile kosztuje postępowanie sądowe?

Proces o zaprzeczenie ojcostwa wymaga opłaty w wysokości 200 złotych. Należy również pamiętać o możliwości pojawienia się dodatkowych opłat, związanych z przeprowadzeniem badań DNA. Wówczas cena badania zależna jest od cennika wybranej placówki. Najczęściej testy na ojcostwo dla celów sądowych wiążą się z kosztem rzędu 1500 złotych.

Więcej informacji na temat badań genetycznych oraz procesu o zaprzeczenie ojcostwa znajdziesz na stronie http://www.genetico.pl/zaprzeczenie_ojcostwa.html.