Z życia wzięte

W bardzo wielu lokalnych społecznościach ogromną rolę odgrywają strażacy zrzeszeni w Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak zaczęła się historia Ochotniczej Straży Pożarnej?

Prekursorami współczesnej Ochotniczej Straży Pożarnej były jednostki pożarnicze, które zostały zorganizowane jeszcze w XIX wieku. Jako pierwsza została utworzona Ochotnicza Straż Pożarna w Krakowie. Działające na terenie trzech zaborów jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości połączył się w 1922 roku w Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Związek został rozwiązany w 1949 roku. Reaktywowano go w roku 1956. W 1992 roku jego nazwę zmieniono na Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Sylwetka patrona ochotniczej straży pożarnej

Za patrona Ochotniczej Straży Pożarnej został obrany święty Florian – urodzony w prawdopodobnie w 250 roku w Cetii legionista cesarza Dioklecjana. Skazany na karę śmierci w 304 roku za wstawienie się za legionistami, którzy wyznawali religię chrześcijańską poniósł śmieć w nurtach rzeki Enns. Dlaczego to właśnie on został patronem strażaków? Jedna z legend opowiada, że jednym wiadrem wody ugasił płonącą wieś. Święty Florian jest nie tylko patronem strażaków, ale także jednym z czterech patronów Polski. W kościele katolickim jego wspomnienie obchodzone jest 4 maja. Dzień ten jest jednocześnie świętem wszystkich strażaków, także tych zrzeszonych w Ochotniczej Straży Pożarnej. Najczęściej święty Florian jest przedstawiany w stroju rzymskiego legionisty, jak z dzbanem w ręce gasi płonący dom.

Rola strażaków -ochotników

Główną działalnością strażaków należący do OSP jest ochrona przeciwpożarowa i ratownictwo. Na miejscu groźnych sytuacji to właśnie strażacy z OSP są zawsze pierwsi. Są pełni odwagi, poświęcenia i zaangażowania. Ale strażacy ochotnicy są aktywni także na innych, niezwykle ważnych dla lokalnych społeczności szczeblach. Pomagają w organizowaniu lokalnych imprez masowych, prowadzą izby pamięci, organizują zespoły muzyczne i zawody sportowe. Prowadzą również Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Wiele społeczności szczególnie wiejskich skupia swoją aktywność właśnie wokół Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażacy ochotnicy nie koncentrują się więc wyłącznie na ratownictwie. Wspierają i pomagają także tym, którzy potrzebują pomocy: osobom chorym, niepełnosprawnym, poszkodowanym w wypadkach. Opiekują się miejscami pamięci, zabytkami, sprawują pieczę nad miejscami kultu religijnego. Aktywizują mieszkańców do wspólnych działań na rzecz lokalnej społeczności.

Ratownicza i przeciwpożarowa działalność strażaków skupionych w Ochotniczej Straży Pożarnej jest dla mieszkańców najważniejsza. Ale cenią oni także ich zaangażowanie w innych sferach życia. Strażacka remiza jest miejscem nie tylko do przechowywania sprzętu ratowniczego i wozów bojowych, ale miejscem, w którym mogą spotykać się wszyscy mieszkańcy danej społeczności. Prestiż, którym cieszą się strażacy ochotnicy jest niezwykle wysoki. To bohaterowie wielu małych społeczności.



Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez surgepolonia.pl, pierwszą na świecie markę odzieży patriotycznej łączącą tematykę patriotyczną z najnowszymi trendami designu.