Z życia wzięte

W dobie intensywnego rozwoju technologii, postępującej cyfryzacji i globalizacji, szukanie pracy przy pomocy tradycyjnych metod często okazuje się nieskuteczne. Jak odnaleźć się na stale ewoluującym rynku i dopasować do jego wymagań? Jednym ze sposobów jest korzystanie z nowoczesnych metod poszukiwania zatrudnienia. Poznaj najlepsze z nich.

Specjalistyczne portale

Planując zmianę pracy, rozwój kariery albo odnalezienie nowego zajęcia, warto regularnie odwiedzać portale dedykowane pracownikom, pracodawcom i kandydatom. Za pośrednictwem internetu, można dotrzeć do najbardziej interesujących propozycji i poznać o wiele więcej ofert pracy, niż w przypadku bardziej standardowych metod poszukiwania. Odwiedzając portale takie jak praca.money, użytkownicy mają szansę przeglądać ogłoszenia, odpowiadać na te spełniające ich oczekiwania i przesyłać aplikacje. Na stronach internetowych stworzonych dla potrzeb osób szukających pracy i ułatwiających to niełatwe zadanie znajdziemy także liczne poradniki i inne pomocne artykuły, np. o przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej, zarobkach, samorozwoju i innych kwestiach związanych z życiem zawodowym. Niektóre z portali udostępniają narzędzia ułatwiające stworzenie dokumentów aplikacyjnych – CV, listów motywacyjnych czy portfolio. Szukając pracy przez internet, warto korzystać też z portali branżowych oraz stron internetowych potencjalnych pracodawców, gdzie również można znaleźć oferty.

Networking

Networking, czyli metoda budowania sieci kontaktów, pozwala na odkryć nowe okazje na zdobycie wymarzonej pracy. Nawiązywanie kontaktów z osobami zatrudnionymi w konkretnej firmie, danym zawodzie albo działających w ściśle określonej branży, bardzo często okazuje się niezwykle skutecznym sposobem na pozyskiwanie informacji. Dzięki networkingowi kandydaci gromadzą wiedzę na temat specyfiki pracy w interesujących ich przedsiębiorstwach, ich polityki i warunków zatrudnienia. Mogą dotrzeć do byłych lub obecnych pracowników, by zapytać ich o rozmaite kwestie, w tym poprosić o podzielenie się opinią na temat firmy. Networking w dużej mierze opiera się o budowanie osobistego portfolio na portalach branżowych zrzeszających specjalistów albo na platformach integrujących kandydatów i pracodawców. Rekruterzy przeglądają profile wybranych osób i niekiedy sami proponują współpracę. Ich działalność czasem porównuje się do praktyk łowców talentów, wyszukujących najlepszych specjalistów do swoich przedsiębiorstw.

Portale społecznościowe

Za pośrednictwem portali społecznościowych można dołączyć do grup tematycznych, skupiających osoby zainteresowane określoną branżą. To nie tylko szansa na nawiązanie kolejnych znajomości w branży, ale także okazja do poznania następnych ofert i zleceń. Warto wspomnieć, że portale społecznościowe okazują się niezwykle przydatnym narzędziem kreowania publicznego wizerunku. Starannie przeprowadzona autoprezentacja w internecie to jedna z najskuteczniejszych nowoczesnych metod poszukiwania pracy. Nadzorując rodzaj udostępnianych treści, budujemy obraz osoby profesjonalnej, pasjonującej się swoją branżą albo zaangażowanej w rozwijanie zainteresowań. Warto pamiętać, ze potencjalni pracodawcy sprawdzają informacje na temat kandydatów korzystając z wyszukiwarek. Zaglądają wówczas na portale w mediach społecznościowych, gromadząc informacje albo weryfikując prawdziwość danych. Docierają także do materiałów, jakimi dana osoba dzieli się z innymi użytkownikami – zdjęć, filmów, linków itp., dlatego tak ważne jest dokładne kontrolowanie zawartości swojego profilu i aktywności w mediach społecznościowych. 

Aby dopasować się do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku, należy sięgać po nowoczesne sposoby na szukanie zatrudnienia, wykorzystując możliwości oferowane przez specjalistyczne portale, media społecznościowe oraz innowacyjne metody networkingu. Odnalezienie satysfakcjonującej pracy to trudne i wymagające zadanie. Jednak dzięki internetowi i technologiom ułatwiającym dotarcie do pracodawców, poszukiwania mogą przebiegać sprawnie i przynosić zadowalające rezultaty.