Zdrowie

Utarta obiegowa opinia, dotycząca słabej jakości świadczeń stomatologicznych  finansowanych w ramach NFZ, niekiedy mylnie zniechęca potencjalnych pacjentów do tego by korzystać z usług refundowanych. Wiele osób również zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie niesie za sobą oferowana przez NFZ nieodpłatne usługi stomatologiczne. Jakie warunki należy spełnić, by w pełni z nich korzystać; co znajduje się na liście usług refundowanych zabiegów oraz kiedy i na jakich warunkach można korzystać z tego typu usług?

Zakres usług stomatologicnzych w NFZ

W przypadku korzystania z usług, które przysługują każdej osobie ubezpieczonej, należ mieć na uwadze ograniczony zakres takowych działań. Nieodpłatne świadczenia, nie są bowiem w stanie zaspokoić wszelkich niezbędnych potrzeb pacjentów. Ich ilość jest określona, dlatego mając na uwadze fakt limitu, należy pamiętać, iż im bliżej końca roku, tym trudniej o wykonanie świadczenia w zakresie umowy z NFZ.

Warto zwrócić uwagę na podstawowy obszar usług, z który pacjent może skorzystać. Po krótce należałoby wymienić kilka z nich, a mianowicie:

  • przegląd jamy ustnej;
  • zakładanie plomb;
  • ekstrakcje zębów;
  • usługi protetyczne;
  • leczenie niestałych zębów u dzieci;
  • lakierowanie zębów;
  • jednokanałowe leczenie zębów;
  • leczenie ortodontyczne.

Wstępnie, każdorazowo należy sprawdzić czy dany stomatolog posiada podpisaną umowę  z NFZ. Kiedy taka umowa została zawarta pomiędzy stronami, pacjent ma prawo skorzystać ze świadczenia, bez konieczności przekładania stosownego skierowania. Istnieje swoboda w doborze, zarówno specjalisty jak i placówki, w której usługa w ramach NFZ ma zostać wykonana. Mając jednak na uwadze zakres, ten z kolei bywa bardzo ograniczony. Objęty ?funduszem? zasięg usług, profilaktyki lub usunięcia kamienia nazębnego może okazać się jedynym, który przysługuje pacjentowi.

W sytuacji, kiedy dochodzi do bardziej skomplikowanych przypadłości, często trudno o świadczenie z zakresu NFZ, czego przykładem może okazać się brak możliwości bezpłatnej ekstrakcji zębów trzonowych. Zależy to często od rodzaju podpisanej umowy pomiędzy stronami, bowiem samo wskazanie posiadania przez zakład umowy z NFZ, nie gwarantuje pacjentowi brak odpłatności wszystkich refundowanych zabiegów.

Istotny wydaje się również fakt dla pacjentów, który dotyczący brak możliwości mieszania zakresu przeprowadzanych usług. Narodowy Fundusz Zdrowia gwarantuje przeprowadzenie zabiegu, w zakresie podpisanej umowy o określonych standardach. Zgodnie z zasadą, brak jest bowiem możliwości korzystania z usług w ramach NFZ, przy jednoczesnym skorzystaniu z usługi o standardzie, który wykracza poza przewidzianą umowę. Dotyczy to sytuacji, w której pacjent chcąc skorzystać z bezpłatnego leczenia, próbowałby również za odpłatą skorzystać z możliwość zapłaty za do dodatkową usługę. Przykładem tego typu sytuacji może być ?wypełnienie? w standardzie wykraczającym poza gwarantowane świadczenie. Decydując się na leczenie bezpłatne, należy mieć na uwadze brak możliwości tego typu działań. W przeciwnym razie, istnieje konieczność całkowitej odpłatności za zabieg.

Biorąc pod uwagę zakres leczenia zębów, warto pamiętać o ograniczonej możliwości stosowania plomb w ramach NFZ chemoutwardzalnych. Ten typ plomby, przysługuje jedynie dla zębów usytuowanych z przodu szczęki. Dalsze zęby, pokryte mogą zostać jedynie amalgamatem.

Również darmowe kanałowe leczenie, zależy od ilości kanałów zęba. W przypadku zębów jednokanałowych - od ?jedynki do trójki?, refundacja jest zachowana, zatem zabieg może być bezpłatny. Jeśli mowa o zębach kolejnych, na przykład zębach trzonowych lub ?ósemkach?, należy liczyć się z odmową tego typu świadczenia w ramach NFZ. Prawo do leczenie tego typu zębów bezpłatnie, mają jedynie kobiety w ciąży oraz będące w okresie połogu. Zęby, o których mowa, mogą jedynie zostać usunięte w ramach ?funduszu?.

Źródło: http://porady.mobi/jak-dziala-skierowania-nfz-gov-pl-i-czym-jest/.