27
N, Maj

Każdy dorosły i dziecko przynajmniej raz przechodzili chorobę wywołaną przez popularne wirusy gromadzące się w organizmie. Wirusy takie nie tylko osłabiają prawidłową pracę układu immunologicznego, ale także uszkadzają komórki, którymi się żywią. Właśnie dlatego wszystkie choroby wirusowe wymagają odpowiedniego postępowania medycznego podjętego tuż po zaobserwowaniu pierwszych objawów oraz zdiagnozowaniu przez specjalistę konkretnej jednostki chorobowej.

Przerost trzeciego migdałka dotyczy praktycznie wyłącznie dzieci. W przypadku zbyt dużej ilości infekcji dróg oddechowych narząd może powiększyć się tak bardzo, że zajmie całą jamę nosowo-gardłową. W rezultacie dziecko zaczyna mieć problemy z oddychaniem, normalnym mówieniem, a w późniejszych fazach schorzenia z niedowagą czy zwyrodnieniem zgryzu.

W historii żywienia w pewnym momencie pojawiła się potrzeba podawania chorym pokarmu w innym stanie niż stały. Płynna dieta wymagała nie tylko pomysłowości opiekujących się chorym, ale również odpowiedniej wiedzy. W starożytnym Rzymie zaczęto już stosować specjalne, srebrne rurki do podawania płynnego pokarmu. Egipcjanie przygotowywali posiłki na bazie płynów składających się z chleba, mleka oraz wina.

Więcej artykułów…