Rzeszów

Sprawa śmierci dziecka Katarzyny J. będzie tematem symulowanej rozprawy sądowej przygotowanej przez studentów działających w Klinice Prawa WSPiA. W czasie zajęć studenci wcielą się w różne role procesowe: sędziego, oskarżyciela, obrońcy, świadków oraz oskarżonych. Rozprawa odbędzie się w najbliższą środę 11 marca 2015 r. o godzinie 9:30 w Sali Rozpraw WSPiA (budynek B).

Symulowaną rozprawę sądową w całości przygotowali i zaprezentują studenci WSPiA, na co dzień pracujący w uczelnianej Klinice Prawa. Rozprawa została przygotowana po to, aby pokazać studentom, jak wygląda w praktyce procedura karna i proces karny. W tym celu studenci przygotowali m.in. akt oskarżenia oraz mowy końcowe stron. W trakcie rozprawy wcielą się w różne role procesowe m.in. sędziego, obrońcy, oskarżyciela, oskarżonej i świadków. W przygotowaniu rozprawy pod względem merytorycznym studentom pomagali opiekunowie Kliniki Prawa w WSPiA m.in. prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa.

Rozprawa będzie dotyczyła zabójstwa dziecka Zenon W. i Katarzyna J. Podejrzana o dokonanie zbrodni i upozorowanie utonięcia dziecka jest Katarzyna J. Kobieta od lat żyła w związku z Januszem C. Mężczyzna nie chciał wychowywać cudzego dziecka i groził kobiecie, że jeśli nie pozbędzie się dziecka, to odejdzie od niej. Finał historii był tragiczny, jednak kto jest winny i, jaki wyrok usłyszą, oskarżeni okaże się podczas symulowanej rozprawy sądowej.

Symulacja rozprawy sądowej to doskonały sposób na naukę w ciekawy i praktyczny sposób ? tłumaczy prof. Czesław Kłak. ? Jest to jednak z wielu form aktywnej edukacji proponowanej studentom przez WSPiA. Studenci zdobywają wiedzę praktyczną podczas pracy w Klinice Prawa. Cenne są także informacje zdobywane podczas praktyk zawodowych. Symulowana rozprawa to kolejna doskonała forma nauki, podczas której studenci mogą sprawdzić wiedzę zdobytą w czasie studiów. Bardzo ciesz mnie to, że młodzi ludzie bardzo chętnie uczestniczą w takich projektach aktywnie angażując się w przygotowanie inscenizacji. Podczas takiej rozprawy liczy się nie tylko wiedza, ale i kreatywność, umiejętności aktorskie i psychologiczne. Przygotowując się, studenci mogą w ciekawy sposób poznać przepisy prawa i nabyć umiejętności, które przydadzą im się w przyszłej pracy w zawodach prawniczych ? tłumaczy prof. Czesław Kłak.

Do udziału w symulowanej rozprawie sądowej zapraszamy wszystkie osoby zainteresowanie tematyką prawa karnego. Rozprawa dotycząca śmierci dziecka Katarzyny J. odbędzie się w najbliższą środę 11 marca 2015 r. o godzinie 9:30 w Sali Rozpraw WSPiA (budynek B). Organizatorem symulowanej rozprawy sądowej jest Klinika Prawa WSPiA.