Rzeszów

Niezwykłe badania przeprowadzane przez Studentów Politechniki Rzeszowskiej, doprowadziły do wyprodukowania niezwykle taniego i przyjaznego ekologicznie paliwa. Może ono być z powodzeniem stosowane w pojazdach, napędzanych tradycyjnym silnikiem spalinowym.

Studenckie Koło Naukowe Formuła Student, to organizacja, która powołana została do budowy pojazdu wyścigowego. Równolegle zespół prowadzi szereg badań rozwojowych, które z pewnością pozwolą im osiągnąć dużą przewagę nad konkurencją ? jednym z najnowszych osiągnięć jest CaFuel ? paliwo wyprodukowane w 90% ze związków organicznych, znajdujących się w? kawie!

- Cała historia rozpoczęła się przy okazji konkursu NESCAFE Creators Academy, który wygraliśmy kilka miesięcy temu. Na początku wydawało się to niemożliwe, lecz po kilku próbach i badaniach, stwierdziliśmy, że może nam się to udać. Dziś możemy już upublicznić efekt naszej ciężkiej pracy. ? Dawid Rogala, Student Mechatroniki.

Zaskoczona jest cała kadra naukowa. Badacze podkreślają, że analizy wykazały duży potencjał w tym paliwie, bowiem jego efektywność tylko nieznacznie odbiega od paliw które stosujemy obecnie w naszych samochodach.

- Dokonaliśmy szereg żmudnych obliczeń, aby określić wstępny skład mieszanki paliwowej, potrzebnej do napędzania silnika spalinowego. Pierwsze próby wykonaliśmy na jednostce pochodzącej z Hondy CBR 600, który był znakomitym obiektem do badań, ze względu na stoją prosta budowę i podatność na modyfikacje. ? Alina Zarzycka, Studentka Mechaniki i Budowy Maszyn.

Alternatywne, ekologiczne paliwo, będzie produkować o wiele mniej zanieczyszczeń, co z pewnością przyczyni się do spowolnienia efektu cieplarnianego. Jak mówią studenci, będzie to również niezwykle tani zamiennik tradycyjnej benzyny. Z 1 kg kawy oraz odpowiednich modyfikatorów, można wyprodukować około 12 litrów gotowego CaFuel. Pozwoli to na pokonanie 100 km za około 8 złotych brutto.

- Byłem bardzo zaskoczony, że tego typu wyniki zostały u nas osiągnięte, ponieważ prace nad paliwami alternatywnymi, prowadzone u nas są od dawna, dlatego jestem pewny, że usłyszymy o tej grupce ambitnych studentów jeszcze wielokrotnie. ? dr hab. inż. Krzysztof Kud, prof. PRz.

Swoje zainteresowanie nowym rodzajem paliwa wyraziły już duże koncerny paliwowe z całego świata. Studenci Politechniki jednak uspokajają ? ich pomysł nie zostanie sprzedany za granicę, gdyż znalazł się już krajowy inwestor, który w CaFuel widzi ogromny potencjał.

https://youtu.be/wQaEk6xgRTQ