Z życia wzięte

Wybranie blatów kuchennych, to nie takie łatwe zadanie, jakby się wydawało na pierwszy rzut oka. Służą one przede wszystkim, jako powierzchnia robocza, muszą więc spełniać zasady higieny. Z drugiej jednak strony, to także ważny element dekoracyjny w kuchni, a czasem wręcz decydujący o charakterze wnetrza.

Drewniane, laminowane, z kamienia, stali, a nawet ze szkła. Blaty kuchenne można wykonać praktycznie z każdego materiału. Blat, to bardzo ważny element wystroju kuchni, jednak nie można zapominać o jego cechach użytkowych. Powinien być trwały, łatwy w czyszczeniu, a także odporny na zarysowania i wysokie temperatury.

Jak dobrać blat kuchenny

Blat najczęściej dobierany jest do kuchenny szafek. Często jest w tym samym kolorze, co meble, tworząc razem z nimi jedną, spójna płaszczyznę kolorystyczną i stylistyczną. Bywa także dobierany w kontrastowym kolorze, przez co nadaje wnętrzu ciekawy charakter. Architekci wnętrz polecają też często dobieranie blatów do podłogi, tak pod względem koloru, jak i struktury materiału. Bardzo efektownie, szczególnie w dużych kuchniach wygląda wykonanie blatów i zlewozmywaka z tych samych materiałów. W kuchniach łączonych z pokojem dziennym chętnie jest stosowane wykończenie blatów fornirem dobranym do mebli w pokoju. Dzięki temu uzyskuje się spójność między strefą kuchenną, a dzienną.

Z jakich materiałów?

Wciąż najpopularniejsze są blaty laminowane. Są one tanie, stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości, a bogactwo oklein sprawia, że praktycznie każdy może dobrać kolorystykę i fakturę do indywidualnej koncepcji.

We wnętrzach nowoczesnych, coraz częściej stosowane są blaty metalowe. Są niezwykle efektowne, nadają kuchni sznyt nowoczesności. "Cenione są  zwłaszcza ze względu na cechy użytkowe, są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości, a wykonane z wysokiej jakości stali kwasoodpornej są także odporne na korozję" - czytamy na stronie http://www.erabox.pl/

Blaty drewniane - chętnie są wybierane do kuchni w stylu rustykalnym. Dobrze się także sprawdzają we wnętrzach nowoczesnych, ocieplając je. Drewno niestety nie jest odporne na wysokie temperatury ani na wilgoć, łatwo jest je także uszkodzić nożem. Trzeba pamiętać o częstym impregnowaniu, które przedłuży jego trwałość. Środek do impregnacji musi być dopuszczony do kontaktu z żywnością!

Blaty z kamienia - są niezwykle efektowne, ale także drogie. Najbardziej cenione są blaty granitowe, które są odporne zarówno na wysokie temperatury, wilgoć oraz zarysowania. Bez obaw można na nich stawiać gorące garnki, a nawet bezpośrednio na nich kroić. Blaty marmurowe choć efektowne nie są polecane do kuchni, ponieważ łatwo je poplamić i są trudne w czyszczeniu.

Sztuczny kamień, zwany także kompozytem to ciekawe rozwiązanie. Ponieważ kompozyt powstaje ze zmielonego minerału łączonego żywicami, ma cechy blatów kamiennych, jednak jest dużo tańszy. Są niezwykle efektowne i można je dowolnie kształtować, co jest zwłaszcza przydatne w kuchniach o nietypowych wymiarach. Niestety, w przeciwieństwie do blatów kamiennych, są mało odporne na zarysowania.