21
N, Lip

Promocja

Okres jesienny, który mamy za pasem sprzyja dalszym i bliższym wędrówkom i spacerom z naszym czworonożnym Przyjacielem. Jest to czas, w którym pogoda jest już zmienna i oprócz frajdy ze wspólnego przebywania w plenerze możemy mieć konieczność zmierzenia się z problemem utrzymania w czystości sierści naszego Pupila.

Po w miarę możliwości długim spacerze i "zaliczeniu" przez psa, a to błota, a to kilku kałuż powinniśmy zająć się po powrocie do domu doprowadzeniem naszego Pupila do stanu czystości, co ma na celu poprawę nie tylko estetyki, ale i przede wszystkim higieny.

Do realizacji tych celów najlepszym narzędziem jest kąpiel, która pozwala nie tylko usunąć brud i pozostałe zanieczyszczenia, ale także odżywia skórę i włos oraz redukuje tendencję do powstawania supłów, co jest niezwykle ważne w przypadku ras długowłosych. Kąpiel powoduje u psa uczucie komfortu, a jego pani/panu daje przyjemność dotyku pachnącej i czystej sierści.

Używając profesjonalnych kosmetyków, np. szwajcarskiej firmy Natruvet, odpowiadających specyficznym potrzebom psiej sierści, możemy naszego Pupila kąpać bardzo często. Nigdy natomiast do mycia psów nie stosujmy szamponów przeznaczonych dla ludzi, w tym również tych dla niemowląt. Posiadają one bowiem zbyt wysokie pH, wysuszają i w efekcie niszczą sierść. Z kolei odpowiednim "psim" szamponem możemy umyć swoje włosy, nigdy odwrotnie!

Przygotowując psa do kąpieli należy go dokładnie rozczesać, starając się usunąć wszystkie zanieczyszczenia tak stałe jak i supły (w przypadku ras długowłosych), ponieważ pod wpływem wody ulegną one zacieśnieniu. Czynność rozczesywania jest bardzo ważna i stanowi clou programu, gdyż włos raz doprowadzony do porządku można niewielkim, ale w miarę systematycznym nakładem pracy tak pielęgnować, by w przyszłości nie mieć problemu tzw. "kołtunów", co na pewno jest zmorą właścicieli ras długowłosych.

Kąpiąc psa najwygodniej jest postawić go w wannie na gumowej wycieraczce, co zwykle niezbędne jest do utrzymania równowagi. Rozczesaną sierść zmaczamy letnią wodą, szczególnie uważając, żeby nie dostała się do uszu Pupila. Czynność mycia powtarzamy zawsze dwukrotnie: przy pierwszym podejściu usuwamy brud, natomiast drugie podejście służy do przekazania włosowi czegoś więcej - koloru, objętości i przede wszystkim połysku. W przypadku użycia kosmetyków firmy Natruvet można myć dwukrotnie tym samym szamponem, gdyż są to produkty typu 2w1, czyli szampon i odżywka w jednym opakowaniu, dobierane odpowiednio do sierści jasnej, ciemnej lub mieszanej.

W czasie kąpieli sierść psa należy wygniatać, starając się unikać tarcia, które robione energicznie sprzyja splątywaniu się włosa. W celu łatwiejszego i równomiernego rozprowadzenia szamponu na sierści najlepiej rozcieńczyć go letnią wodą, jednak nie robiąc takiego roztworu "na zapas", gdyż szampon wymieszany z wodą traci właściwości myjące przy przechowywaniu.

Czynność płukania należy wykonywać bardzo dokładne, używając do tego celu letniej wody, i prowadzić ją aż do całkowitego wypłukania szamponu. Ważną częścią ciała psa przy płukaniu jest podbrzusze, gdyż gromadzi się tam cała spływająca z grzbietu piana. Po płukaniu odciskamy delikatnie resztki wody ręcznikiem, uważając przy tym, aby nie splątać niepotrzebnie włosów.

Użycie do kąpieli psa szamponu firmy Natruvet ma jeszcze jedną, acz zasadniczą zaletę - po kąpieli i dokładnym spłukaniu szamponu oraz osuszeniu sierści ręcznikiem nie musimy już używać dodatkowej odżywki lub balsamu, gdyż produkt posiada już odżywkę w swoim standardowym składzie, co pozwala oszczędzić pieniądze, a przede wszystkim czas poświęcany na pielęgnację Pupila.

Odżywka w produktach Natruvet pełni rolę odbudowującą naturalną otoczkę włosa psa, gdyż w trakcie kąpieli oprócz brudu ulega ona niestety zmyciu. Ponadto działa odżywczo, antystatycznie i ułatwia rozczesywanie, co docenią szczególnie właściciele psów długowłosych, którzy z praktyki wiedzą, że bez użycia odżywki rozczesanie włosów psa jest prawie niemożliwe.

Ostatnią czynnością do wykonania jest suszenie, które powinno się wykonać niezwłocznie po kąpieli, używając do tego celu suszarki, zaczynając od szyi, przedpiersia i klatki piersiowej. Temperatura pracy suszarki powinna być przyjemnie ciepła i komfortowa, nigdy gorąca, gdyż zbyt gorące powietrze wysusza i elektryzuje włos. W czasie suszenia nie należy również zapominać o ciągłym szczotkowaniu sierści.

Tak przeprowadzona kąpiel psa nie będzie zbyt uciążliwa dla właściciela czworonoga, a psu zapewni oprócz czystości i higieny także uczucie komfortu, co na pewno zostanie odwzajemnione przy najbliższej okazji :)