Z życia wzięte

Dla większości Polaków kupujących mieszkanie, kredyt hipoteczny jest jedynym sposobem na sfinansowanie transakcji. Warto mieć świadomość tego, że kredyt to nie tylko oprocentowanie i wysokość miesięcznej raty. 

Bardzo mało racjonalne ze strony klientów jest zaciągnięcie kredytu w pierwszym lepszym banku, do którego się udadzą. Dlatego zanim podpiszemy umowę warto ją bardzo dokładnie przeanalizować. Niestety umowy kredytowe bardzo często zawierają wiele kruczków, zatem musimy być bardzo czujni, żeby później nie żałować swojej decyzji.

Promocja czy na pewno?

Obecnie standardem jest, że na oprocentowanie kredytu składa się suma podstawowej stopy rynkowej i marży banku, czyli jego zarobku. Banki natomiast bardzo sprytnie np. w reklamach chwalą się bardzo niskim, promocyjnym oprocentowaniem swoich ofert. Te promocje zazwyczaj są mylące i nie warto im ufać. Często również klient może skorzystać z takiej promocji, jeśli łącznie z kredytem hipotecznym zdecyduje się np. otworzyć konto osobiste i zadeklaruje na nim wpłaty miesięczne w wysokości np. 2 czy 3 tys. zł, złoży wniosek o wydanie karty płatniczej, zdecyduje się wykupić ubezpieczenie na życie, albo też ubezpieczenie od utraty pracy.

Kurs w obcej walucie

Bardzo wiele osób decyduje się również na kredyt w obcej walucie. Warto pamiętać, że w przypadku takiego kredytu należy brać pod uwagę nie tylko jego oprocentowanie, ale również zmieniający się kurs waluty, w której kredyt jest rozliczany. Wahania kursów mają bezpośredni wpływ na wysokość raty kredytowej.

Zmiana warunków umowy w trakcie jej trwania

Oczywiście sprawą jasną jest fakt, że ani bank ani klient bez zgody drugiej strony nie może zmienić warunków umowy kredytowej. Może się tak stać jedynie wtedy, gdy sama umowa o tym mówi. Banki często podczas rywalizacji o klienta chwytają się różnych sposobów np. propozycja niskiej marży, ale tylko przez jakiś czas. Dlatego bądźmy bardzo uważni i czytajmy umowę ze zrozumieniem, tak aby ominąć później przykre konsekwencje.

Bądźmy ostrożni

Kredyt hipoteczny jest dużym wyzwaniem dla naszego budżetu domowego. Zazwyczaj jest zaciągany na okres co najmniej 25 lat. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć co czeka nas w przyszłości, nawet w perspektywie kilku lat. Zadłużając się na tak długi okres musimy wziąć pod uwagę również kilka negatywnych scenariuszy, które mogą nas spotkać. Dlatego ważne jest aby nie zaciągać kredytu hipotecznego na maksymalną zdolność kredytową, a podczas spłacania zadłużenia budować sobie również zabezpieczenie finansowe na przyszłość.

Z ofertą polskich banków zapoznasz się sprawdzając ranking kredytów hipotecznych na oferty-kredytow.com.