Kraj

Po zakończeniu szkoły średniej wielu uczniów zastanawia się nad podjęciem studiów. Problem, jaki w tym przypadku się pojawia, to kierunek jaki należałoby studiować. Nie ulega wątpliwości, że studiować należy takie kierunki, po których jest szansa na znalezienie pracy.

Od wielu lat pojawiają się informacje, wyliczenia i statystyki z których wynika, że studiowanie niektórych kierunków nie pozwoli odnaleźć się później na rynku pracy. Tyczy się to głównie kierunków humanistycznych, które chociaż rozwijają ogólnie i pozwalają nabyć umiejętności miękkie nie są mile widziane przez pracodawców. Nie każdy jest jednak urodzonym inżynierem, by studiować na politechnice. Szczęśliwie jest zbiór przedmiotów humanistycznych, po których znacznie łatwiej jest znaleźć zatrudnienie i to niekoniecznie związane ze smażeniem frytek.

Jednym z takich kierunków jest niewątpliwe administracja. Uznawana, całkiem słusznie, za jeden z ostatnich kierunków humanistycznych, który niesie ze sobą jakiekolwiek perspektywy dla jego absolwentów. Pracownicy z Gdańskiej Szkoły Wyższej zwracają uwagę na bardzo szeroki zakres wiedzy, umiejętności, a także kompetencji jakie zdobywają studenci tego kierunku.

Studiowanie administracji pozwala zrozumieć system prawa administracyjnego oraz wybranych elementów prawa cywilnego, jak i podstaw zarządzania publicznego w rozwiązywaniu konkretnych zadań z zakresu administracji publicznej. Jednocześnie uczy stosowanej wiedzy w praktyce. Koniecznym jest, aby absolwent tego kierunku znał nowoczesne metody organizacji pracy administracyjnej, technik mediacji oraz negocjacji.

Administracja rozwija również zdolność identyfikacji i interpretacji zjawisk i problemów prawnych z zakresu szeroko rozumianych stosunków pracy w powiązaniu ze sferą społeczną oraz gospodarczą. Uczy sporządzania decyzji administracyjnych i postanowień, a także umów w zakresie nabywania praw i świadczenia usług.

Kierunek ten pozwala ponadto zdobyć umiejętności pozwalające na zarządzanie usługami komunalnymi oraz doboru optymalnej formy przedsiębiorczości określonej jednostki publicznej. Pozwoli również poznać prawne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej.

Zainteresowanie studiami na administracji wciąż jest bardzo wysokie - zauważa kadra z Gdańskiej Szkoły Wyższej . Wynika to z faktu, że kierunek ten daje szeroką wiedzę, co pozwala łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Pracownik administracji, który dobrze orientuje się w zawiłościach prawnych i jednocześnie wie jak sobie z nimi radzić to skarb nie tylko dla urzędu, ale i wielu firm prywatnych. Nie dziwi więc, że absolwenci tego kierunku nie mają większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Wiele osób które ukończyło ten kierunek znajduje zatrudnienie w instytucjach administracji rządowej i samorządowej, a najlepsi odnoszą w niej spore sukcesy. Jednocześnie mile widziani są także w wielu organizacjach pozarządowych, którym pomagają swobodniej poruszać się w granicach prawnych. Absolwentów administracji chętnie zatrudniają też instytucje współpracujące z administracją publiczną. Pożądani są również w jednostkach zarządzających mieniem należącym do Skarbu Państwa, administracji samorządowej oraz komórkach administracyjnych każdego podmiotu gospodarczego.