Z życia wzięte

Wiemy już, że kontynuowanie naszej działalności handlowej wiąże się z koniecznością rozpoczęcia prowadzenia ewidencji za pomocą urządzenia rejestrującego sprzedaż. Jednak nadal stoimy przed dylematem: jaką kasę fiskalną zakupić? Czym różnią się poszczególne modele i co za tym idzie? Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą określić naszą dalszą pracę.

Dzisiejszy rynek technologii sprzedaży oferuje bogatą listę modeli, zróżnicowanych pod względem wielkości gabarytów, liczby i rodzaju funkcji, wariantów konstrukcyjnych, czy też odporności na niekorzystne warunki pracy. Na co się zdecydować? Zanim się odpowie na to pytanie, dobrze jest wcześniej przemyśleć, jakie zapotrzebowania wiążą się z naszym przedsiębiorstwem - a także przyjrzeć się kilku podstawowym aspektom.

Kasy fiskalne - różne rozmiary, różne przeznaczenia

Jedną z pierwszych, rzucających się w oczy cech, jest wielkość kasy fiskalnej. W tym miejscu warto się zastanowić, jaki charakter ma nasza działalność. Jeśli prowadzimy stacjonarny punkt handlowy, zależy nam na solidnej, pewnej konstrukcji, pojemnej bazie towarowej i jak największej liczbie funkcji - zakup większej kasy okaże się słuszną decyzją. Jeśli jednak nie posiadamy zbyt dużo miejsca na stanowisku pracy albo zajmujemy się sprzedażą mobilną - o wiele bardziej praktyczny i wystarczający będzie model nieduży, lekki, łatwy do zabrania w każdą podróż oraz taki, który dobrze leży w dłoniach. Często polecaną w takich przypadkach jest najmniejsza i najlżejsza kasa fiskalna na rynku - Posnet Mobile HS EJ. Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością.

PLU, czyli swobodne zarządzanie całym asortymentem

Kolejną istotną kwestią jest pojemność bazy towarowej (PLU), zależna od tego, jak liczną ofertą dysponuje nasze przedsiębiorstwo. Dla niewielkiego punktu handlowo-usługowego o skromnym asortymencie, urządzenie pozwalające zaprogramować ok. 3 000 bądź 4 000 PLU powinno w zupełności wystarczyć. Natomiast jeżeli planujemy rozwój firmy albo wyjściowo mamy w zanadrzu znacznie więcej produktów, warto zaopatrzyć się w kasę z pojemniejszą bazą towarową.

Wybierz preferowane rozwiązania technologiczne

Przepisy wyraźnie podkreślają wymóg przechowywania kopii wystawionych paragonów. Branża fiskalna oferuje 2 możliwości: tradycyjną i elektroniczną. Pierwsza, wiążąca się z mniejszymi kosztami przy zakupie kasy, po prostu drukuje papierowe kopie rachunków, które powinny być zgromadzone w odpowiednich, nie wpływających niekorzystnie na ich jakość warunkach. Kwestia ta znika w przypadku kopii elektronicznej - wszystkie niezbędne informacje o zarejestrowanych transakcjach znajdują się na niedużej karcie pamięci, pozwalającej dodatkowo zarchiwizować dane na komputerze, pendrivie czy płycie DVD. Urządzenia z cyfrowym zapisem danych są nieco droższe, jednak powodują zmniejszenie kosztów eksploatacji z uwagi na wykorzystywanie podczas pracy tylko jednej rolki.

Więcej informacji na temat kas fiskalnych znajdziesz pod adresem: www.pckf.pl/kasy-fiskalne