Z życia wzięte

Komin pełni bardzo ważne funkcje. Jednakże aby spełniał swoje zadania, powinien być odpowiednio wykończony. Jak?

Większość osób zapewne wie, że komin, a dokładnie kanał spalinowy, musi spełniać określone normy. Zgodne z nimi przekrój kanału kominowego powinien mieć wymiary co najmniej 14x14 cm - jeśli chodzi o kanały prostokątne, natomiast w przypadku kanałów okrągłych średnica nie może być mniejsza niż 12 cm. Co więcej, rozmiar kanałów musi być dopasowany między innymi do wymiarów kotła, a także przewidywanej ilości spalin. Właściwie wykonany komin będzie służył przez długie lata, oczywiście jeśli do jego wykończenia wykorzystane zostaną trwałe materiały wysokiej jakości.

Z czego powinien składać się komin, aby spełniał swoje zadania? Jest to przede wszystkim fundament, trzon, wlot i czapka kominowa. Nie powinno także zabraknąć obróbek blacharskich. Pod tym pojęciem kryją się wyprofilowane kołnierze blaszane, których zadaniem jest ochrona przed przeciekaniem. Na szkodliwe działanie spowodowane warunkami atmosferycznymi narażona jest wystająca część komina. Na stan tej części ma również wpływ działająca od wewnątrz wysoka temperatura. Ważne zatem jest wykorzystanie właściwych materiałów. Przede wszystkim materiał, który użyty zostanie do wykończenia ścian komina musi spełniać dwa warunki - powinien być niepalny i nietopliwy. Ponadto istotne jest, aby materiały były odporne na działanie warunków atmosferycznych - deszczu, mrozu i słońca. Z kolei obróbki blacharskie należy wykonać z blachy stalowej ocynkowanej, cynkowej, miedzianej lub aluminiowej.

Do wykończenia komina często stosuje się tynk cementowy, a także tynk cementowo-wapienny, jednakże drugi z wymienionych rodzajów jest rzadziej stosowany. Zaletą tynku cementowego jest duża odporność na wilgoć. Tynkowanie jest tanim, a przy tym łatwym sposobem na wykończenie komina, jednakże jego trwałość nie jest najlepsza. Trwalsze, a co za tym idzie - kosztowniejsze - są tynki cienkowarstwowe. Ten rodzaj tynków wykorzystywany jest w przypadku kominów ocieplonych i wykończonych podobnie jak ściany budynku.

Komin wykończony może być również za pomocą cegły klinkierowej, którą można obłożyć komin powstały przy użyciu innych materiałów. Istnieje również możliwość wybudowania całego komina właśnie z cegły klinkierowej. Tak wykończony komin komponuje się z dachami, które wykonane zostały na przykład z dachówek ceramicznych bądź też cementowych oferowanych przez top-dach.com.pl. Firma ta istnieje od 1994 roku i trudni się sprzedażą różnego rodzaju pokryć dachowych, okien dachowych, systemów orynnowania czy też folii dachowych. top-dach.com.pl oferują swoim klientom produkty bardzo dobrej jakości.

Do wykończenia komina użyć można również kamieni czy też płyt kamiennych, sztucznych lub naturalnych. Tego typu okładzinę można zamontować na kominie przy użyciu zaprawy klejowej. Warto również pamiętać o tym, aby okładzina została pokryta silikonowym środkiem - jego zastosowanie ma stanowić ochronę przed przepuszczaniem wody do podłoża. Ponadto komin może zostać wykończony płytami włókno-cementowymi, które są odporne na wysoką temperaturę oraz wilgoć.

Właściwie wykończony komin jest sposobem na to, aby sypiący się tynk nie uszkodził papy, którą pokryty jest dach. Warto zatem inwestować w materiały wysokiej jakości.