Czy wiesz, że...

Przy budowie czy remoncie domu należy przede wszystkim pomyśleć o odpowiedniej izolacji. Dzięki niej w zimę ciepłe powietrze nie będzie uciekało z domu - nawet jeśli ogrzewanie nie będzie działało przez jakiś czas, temperatura nie ulegnie drastycznemu obniżeniu. Za to w lato ściany nie będą tak oddawały ciepła, co da gwarancję przyjemnego chłodu w pomieszczeniach nawet przy wyższych temperaturach na zewnątrz. W zależności od zastosowanej konstrukcji domu czy bloku mieszkalnego, izolację powinno się wykonywać różnymi materiałami oraz technikami.

Czym są domy szkieletowe?

Taki rodzaj budynków nazywa się inaczej domami kanadyjskimi. Wynika to z faktu,
 że w tamtych rejonach świata zyskały one największą popularność. Jak sama nazwa wskazuje, dom wykonuje się, konstruując jego szkielet. Podstawowym materiałem, użytym do budowy, są deski, ich szerokość zależy zazwyczaj od potrzeb wytrzymałościowych. Ściany zewnętrzne, ze względu na izolację cieplną, są grubsze od tych, które znajdują się wewnątrz. Domy szkieletowe są tak popularne ze względu na szybkość ich budowy oraz fakt, że można je konstruować właściwie o każdej porze roku. Współcześnie taki lekki szkielet drewniany staje się coraz bardziej popularny i w naszym kraju.

 

Izolacja domu szkieletowego

Pierwszym krokiem do wykonania izolacji jest zorientowanie się w tym, jakiego rodzaju materiałów powinno się użyć. Niezależnie od tego, wszystkie potrzebne elementy można znaleźć na platformie ofertowej e-isover.pl. W domach kanadyjskich przestrzenie wewnątrz szkieletu wypełnia się izolacją. Najczęstszym materiałem, jakiego się do tego używa, jest wełna mineralna. Nie powinno się stosować styropianu, który jest sztywny, przez co nie dopasuje się do nierówności. W takiej sytuacji wełna, która jest plastyczna, będzie bardzo dobrym wyjściem. Oprócz tego, trzeba pamiętać o zastosowaniu folii, pomagającej
w utrzymaniu w domu odpowiednich parametrów cieplno - wilgotnościowych. Od strony zewnętrznej stosuje się folię wiatroizolacyjną, od wewnętrznej natomiast - paroizolacyjną. Następnym krokiem jest układanie płyt kartonowo-gipsowych czy kartonowo-włóknowych. Po wykonaniu tych czynności dom szkieletowy jest odpowiednio ocieplony.

Izolacja tego typu konstrukcji różni się od tradycyjnych budynków, stawianych w Polsce. Standardowo ociepla się je całymi płytami z wełny lub styropianu. Najlepiej widać to
w starych, remontowanych budynkach, gdzie na fasadzie montuje się duże płyty. W domach kanadyjskich trzeba natomiast podzielić wełnę tak, aby szczelnie wypełniała przestrzenie pomiędzy poszczególnymi deskami. Na izolacji nie należy oszczędzać - dzięki niej będziemy mogli zaoszczędzić nie tylko w zimie, ale również w lecie. Dlatego warto zajrzeć na platformę e-isover.pl i poszukać odpowiedniej izolacji termicznej czy akustycznej do swojego domu lub mieszkania. Należy pamiętać, aby zastosować wełnę o odpowiedniej grubości, która spełni wymagania izolacyjne danej przegrody.