Garderoba na ścianie

Z życia wzięte

Najbardziej praktyczna wydaje się garderoba funkcjonująca jako odrębne pomieszczenie. Jednak rozwiązanie to stosowane jest wyłącznie w domach i mieszkaniach o dużych przestrzeniach użytkowych. W przypadku mniejszych powierzchni alternatywę stanowi garderoba w postaci rozbudowanej szafy.

Ważnym aspektem aranżacji wnętrza jest uporządkowana przestrzeń, która pozwala zachować odpowiednią dla poczucia komfortu ilość wolnej powierzchni. Porządek w pomieszczeniu zapewnia wyposażenie, na które składają się meble. Wśród nich najważniejsza jest funkcjonalna szafa, w której to zwykle przechowujemy większość posiadanych i potrzebnych rzeczy.

Garderoba szafą uniwersalną

heliodor garderoba2
Źródło: garderoba na ścianie w salonie - Komandor.pl

Zazwyczaj garderobę umieszcza się w sypialni lub w przedpokoju – wówczas najlepiej, by była zlokalizowana w pobliżu łazienki. W sytuacji, gdy z garderoby korzystają wszyscy domownicy, idealnym na nią miejscem jest ściana sąsiadująca z zajmowanymi sypialniami. Jeśli w aranżacji domu czy mieszkania przewidziano odrębną szafę-garderobę wyłącznie na odzież wierzchnią i obuwie, powinna się ona znaleźć w pobliżu drzwi wejściowych.

We wnęce lub przy ścianie

a07 96985
Źródło: Garderoby Komandor.pl

W zależności od architektury wnętrza garderoba może funkcjonować jako tzw. szafa wnękowa lub szafa wolnostojąca (min. trzydrzwiowa). W pierwszym przypadku montowana jest we wnęce ściany, w związku z czym zwykle składają się na nią następujące elementy: drzwi (np. przesuwne mocowane na torach jezdnych), półki oraz drążki na odzież wiszącą. Natomiast garderoba w postaci szafy wolnostojącej umieszczana jest na jednej ze ścian w określonym pomieszczeniu. Oprócz drzwi, które mogą być przesuwne lub uchylne, posiada ścinki boczne i tylną.

Z lustrem na drzwiach

Bez względu na rodzaj szafy-garderoby często występującym w niej elementem jest lustro stanowiące front drzwi. Jest to nie tylko praktyczne rozwiązanie, umożliwiające przeglądanie się podczas dobierania elementów stroju, ale też element znacznie wpływający na estetykę wnętrza. Idealnie sprawdza się w małych pomieszczeniach, które optycznie powiększa.

Przestrzeń w pełni zorganizowana

Pojemna, z funkcjonalnym rozkładem półek, szuflad i drążków (również ruchomych, tzw. pantografów), często z dodatkowym akcesoriami ułatwiającymi segregację przechowywanych rzeczy (np. kosze cargo) – to najważniejsze cechy garderoby.

a21 26100
Źródło: Akcesoria do szaf Komandor.pl

Pozwala zmieścić niemal wszystko: bieliznę, odzież lekką, wierzchnią, obuwie. W garderobie zaplanować możemy również miejsce na dodatki do ubrań, jak paski, apaszki, krawaty.

Aby odzież swobodnie mieściła się w garderobie, bez ryzyka pogniecenia, jej głębokość powinna oscylować w granicach 50 – 65 cm, zaś wysokość części na ubrania wiszące w granicach 170 – 180 cm.

Źródło informacji: Komandor