Czy wiesz, że...

Obróbka metali to proces odznaczający się wyjątkowo długą i bogatą historią. Metalurgia znana byłą już w starożytności – z metalowych narzędzi korzystano w Egipcie, Grecji i Rzymie, a niektóre źródła mówią o czasach jeszcze bardziej odległych. Techniki obróbki zmieniały się oczywiście wraz z upływem lat, jednak prawdziwą rewolucję przyniosło dopiero pojawienie się komputerów.

Komputerowe Sterowanie Urządzeniami

Technologia CNC (ang. Computerized Numerical Control) to nic innego jak sterowanie urządzeniami numerycznymi za pomocą komputera. Włączenie komputera do procesu obróbki metalu pozwala na dokładne zaprogramowanie maszyny (tokarki, frezarki, lasera), która następnie wykonuje swoją pracę z ogromną precyzją i – co najważniejsze – pełną powtarzalnością. Ponieważ technologia CNC wciąż się rozwija, jej znaczenie dla przemysłu stale rośnie.

Cięcie, gięcie, walcowanie

Wspomniana dokładność i powtarzalność obróbki CNC pozwala dopasować rodzaj pracy do indywidualnych wymagań oraz potrzeb każdego klienta. Nowoczesne techniki obróbki metali pozwalają na pełną ingerencję w kształt, a nawet strukturę metalu. Dzięki temu, znajdują zastosowanie w elektronice, motoryzacji, lotnictwie, wojskowości, a także medycynie. Oprócz tradycyjnych procesów, takich jak cięcie oraz wycinanie blach, technologia CNC umożliwia:

Toczenie – obróbka maszynowa elementów mających kształt bryły obrotowej (np. walców). Narzędziem służącym do toczenia jest tokarka.

Frezowanie – obróbka kanalików, rowków, zębów oraz powierzchni kształtowych. Wykonuje się ją za pomocą frezarki.

Wiercenie – wykonywanie kołowych (lub wielokątnych) otworów za pomocą odpowiednio dobranego wiertła.

Szlifowanie – uważane za proces końcowy obróbki metali, jest wykonywane z wykorzystaniem narzędzi ściernych (szlifierek). Pozwala to na uzyskanie dużej dokładności wymiarowej i małej chropowatości.

To jeszcze nie koniec!

Jak już wspomnieliśmy, technologia obróbki metali wciąż się rozwija. Pojawiają się nowe narzędzia i coraz wytrzymalsze materiały. Przedsiębiorcy działający w przemyśle metalowym powinni trzymać rękę na pulsie, zaś wszelkie pojawiające się nowinki – niezwłocznie implementować.

Więcej o obróbce metalu dowiecie się na: http://gieciewalcowanie.pl/