Zdrowie

Domowe apteczki od lat wyglądają podobnie lub wręcz tak samo. Leki przeciwbólowe, opatrunki, krople na żołądek, coś na ból głowy i ona – królowa wszystkich leków, czyli aspiryna. Nie ma chyba dorosłego człowieka, który nie łyknąłby jej chociaż raz.

Być może trudno w to uwierzyć, ale aspiryna stosowana jest w medycynie od wieków. Oczywiście nazwę handlową zyskała nieco później, ale jej protoplastę – sok z kory wierzby, wykorzystywał już Hipokrates. Za pomocą tego daru natury walczył z gorączką i bólami u swoich pacjentów. W późniejszym okresie kora wierzby stała się znaczącym elementem przemysłu lekkiego, a do walki z gorączką sprowadzano chińską chininę. Spektakularny powrót kory wierzbowej zawdzięczamy, o ironio losu, Napoleonowi i jego morskiej blokadzie Europy. Chinina stała się niedostępna, sięgnięto więc po starą sprawdzoną wierzbę. Przemysł był już całkiem nieźle rozwinięty, więc bez trudu udało się wyselekcjonować aktywny składnik kory wierzbowej – kwas acetylosalicylowy, który w 1899r. niemiecka firma Bayer wypuściła na rynek pod nazwą aspiryny. Od tamtego czasu minęło już ponad sto lat, a jednak niezmiennie aspiryna jest pierwszym lekarstwem, po jakie sięgamy w przypadku gorączki, bólów mięśni i stawów, bólów głowy, bólów reumatycznych oraz kaca.

Na co jeszcze jest dobra aspiryna? Nie da się ukryć, że na nasze kieszenie. Aspiryna Bayer cenę ma niewygórowaną, nie obciąża znacząco domowego budżetu, no i jest lekarstwem uniwersalnym. Stosuje się ją nie tylko przy klasycznych przeziębieniach, stanach bólowych i gorączkowych. Jest polecana także osobom z problemami sercowymi, traktowana jako profilaktyka przeciwzawałowa, pozwala uniknąć powikłań w cukrzycy, działa przeciwzakrzepowo. Z tego też powodu kwas acetylosalicylowy jest często podawany pacjentom w czasie operacji – zmniejsza ryzyko powstania zatoru płucnego oraz zakrzepicy żylnej. Mało tego, aspiryna może być bardzo pomocna kobietom w trzecim trymestrze ciąży, gdy dochodzi do nagłego wzrostu ciśnienia krwi i stanu przedrzucawkowego. Ostatnie badania dowodzą, że aspiryna odnosi sukcesy w leczeniu raka jelita grubego oraz piersi. Badania nad antyrakowym działaniem aspiryny ciągle trwają, jednak można przypuszczać, że w ciągu kilku lat nastąpi wyraźny przełom w badaniach, a co za tym idzie – w leczeniu chorób nowotworowych.

Aspiryna Bayer cena to jeden z najchętniej kupowanych i przyjmowanych leków. Jednak należy pamiętać, że jak każdy lek przyjmowany w nadmiarze może powodować skutki uboczne. O przedawkowaniu świadczyć może szum w uszach, wymioty, zawroty głowy i nudności. W takim wypadku należy skontaktować się z lekarzem. Po aspirynę nie powinny sięgać osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, mające problemy z błoną śluzową żołądka, leczące się na astmę, oraz kobiety w pierwszym i drugim trymestrze ciąży.