Z życia wzięte

Wycieraczki przedniej szyby to obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. Warto o nie dbać we własnym interesie – ich sprawne działanie zapewni pełną widoczność niezbędną dla bezpieczeństwa osób poruszających się pojazdem. Jak wybrać odpowiednie i jak dbać o zamontowane wycieraczki, aby cieszyć się ich prawidłowym działaniem?

Wycieraczki – niezbędne wyposażenie auta

Sprawnie działające wycieraczki to podstawa prawidłowej widoczności przez przednią i tylną szybę. Właściwe odprowadzenie wody i mokrych zanieczyszczeń sprawia, że kierowca nawet w trudnych warunkach pogodowych będzie miał zapewnioną właściwą widoczność umożliwiającą prawidłowe reakcje na drodze.

Co więcej – niesprawność, a tym bardziej brak wycieraczek może być powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego w trakcie rutynowej kontroli drogowej.

Kiedy nowe wycieraczki

Wymiana wycieraczek kilka razy do roku to w polskich warunkach pogodowych i drogowych powszechna praktyka. Na stan zużycia tego sprzętu mają wpływ zarówno wspomniane już warunki atmosferyczne, jak i zanieczyszczenie powietrza objawiające się zatłuszczeniem szyby przedniej (pochodna tłustych spalin) czy brudne drogi pełne pisaku i żwiru.

Pierwszym widocznym objawem zużycia wycieraczek jest rozsmarowywanie przez nie wody na szybie. Zużycie gumy piór bywa czasem tak duże, że powoduje rysowanie szkła przez elementy metalowe ramienia wycieraczek. Powoduje to trwałe zarysowania na szybie, którą w konsekwencji trzeba wymienić na nową.

Jak kupić odpowiednie wycieraczki?

Wymiana wycieraczek wiąże się z koniecznością właściwego dobrania rodzaju mocowania, wyboru odpowiednich piór nie tylko w zakresie ich budowy, ale dostosowania ich do krzywizny przedniej szyby posiadanego auta. Kupując nowy zestaw warto sprawdzić w opisie produktu, czy naszą markę wymieniono wśród modeli, do których wybrane wycieraczki będą pasować.

Wymianę wycieraczek najlepiej zlecić specjalistom, którzy podczas podstawowego przeglądu zdecydują o zużyciu piór lub całego ramienia wycieraczek. W każdym ASO serwisanci zalecają wymianę piór wycieraczek dwa razy do roku. Zapewni to kierowcy doskonałą widoczność w każdych warunkach pogodowych.

Jak dbać o wycieraczki

Bez wątpienia na pióra wycieraczek negatywnie wpływają tłuste osady. To one odpowiadają za rozmazywanie wody po szybie a nie zbieranie jej. Warto zatem co pewien czas odtłuścić szybę przednią oraz gumki przylegające do szkła.

Efektywność usuwania wody z szyby związana jest również z prawidłowym przyleganiem gumek do powierzchni szyby. W razie nieprawidłowej pracy piór można próbować je docisnąć lub dogiąć odpowiednio ramię wycieraczki.

W zakresie dbałości o wycieraczki znaczenie ma także sposób ich eksploatacji. Niedopuszczalna jest przesuwanie piór wycieraczek po suchej, zabrudzonej powierzchni szyby. Wycieraczki spełnią swoją rolę wyłącznie w  przypadku wody lub mokrych zabrudzeń. Nie należy także ich uruchamiać w przypadku, kiedy na powierzchni szyby zalega warstwa lodu lub śniegu, ponieważ nierówne i ostre krawędzie mogą uszkodzić gładką powierzchnię piór. Nie wolno także siłą odrywać przymarzniętych wycieraczek do szyby, ponieważ w ten sposób można uszczerbić jednolitą krawędź gumy.

Jak nie wycieraczki to co?

Na rynku dostępne są preparaty, które reklamują się jako niewidzialne wycieraczki. Są to substancje tworzące na szybie hydrofobową warstwę, która odpycha wodę. W efekcie ciecz kumuluje się w duże krople i samoczynnie, pod wpływem grawitacji i ciśnienia powietrza, spływa z szyby.

Ten rodzaj zabezpieczenia przed wodą doskonale sprawdza się podczas szybkiej podróży – na przykład autostradą. Wtedy woda pod wpływem wywieranego przez powietrze ciśnienia samoczynnie spływa z przedniej szyby, dzięki czemu można znacznie rzadziej korzystać z wycieraczek. Płyny hydrofobowe nie sprawdzają się w mieście, kiedy to samochód nie generuje wystarczającej prędkości, która wyzwala ciśnienie powietrza pomagające usuwać nadmiar wody z szyb.

Źródło: Grupa Auto Wimar