Czy wiesz, że...

Produkcja zaworów kulowych rozpoczęła się w Polsce w latach 20 XX wieku. Firmy z wieloletnią tradycją i doświadczeniem opanowały najwyższe standardy produkcji, dlatego przy zakupie armatury warto kierować się marką.

Gdzie stosować zawory kulowe?

Zawory kulowe potrzebne są wszędzie tam, gdzie woda, ogrzewanie, czy gaz. Korzystasz z nich w domu, w pracy, a nawet w ogrodzie. Dobry zawór, to taki, który będzie skutecznie służyć przez wiele lat. Musi odznaczać się najwyższą jakością, aby zapewnić bezpieczeństwo Tobie oraz Twoim najbliższym. Zdając sobie sprawę z istoty zaworów, warto instalować tylko te wykonane z dobrych materiałów oraz sygnowane sprawdzoną marką. Może się to wiązać z większymi kosztami, jednak biorąc pod uwagę długi czas użytkowania, cena automatycznie maleje.

Budowa zaworów kulowych

Jak wskazuje nazwa – zawór kulowy składa się z kuli, która znajduje się w środku i opatrzona jest uszczelkami, trzpienia oraz uchwytu. W zależności od przeznaczenia uchwyt może być czerwony (w instalacji wodnej) lub żółty (w instalacji gazowej). Przeważnie tego typu zawory wykonane są z mosiądzu, mosiądzu połączonego z teflonem oraz z elementów chromowanych. Standardowe rozmiary zaworów wahają się między 0,5 a 3 cale.

Instalacja i użytkowanie

Instalacja zaworów kulowych odbywa się w pionie lub w poziomie. Zawór zmniejsza opór przepływu wody, przez co nie traci się ciśnienia. Zawory powinny być proste w obsłudze, aby nie przysparzały problemów w codziennym życiu. Rodzaj kulowy, który można jedynie otworzyć i zamknąć, należy dzięki temu do najprostszych w obsłudze. W zależności od tego, w jakim położeniu znajduje się uchwyt, oznacza to, czy zawór jest otwarty, czy zamknięty. Warto przy okazji zapamiętać, że pozostawienie zaworu w stanie „pomiędzy” może uszkodzić kulę, dlatego powinno się tego unikać.

Produkcja zaworów

Producenci zaworów mają obowiązek poddać je testom mechanicznym i chemicznym, zanim wprowadzą je do sprzedaży. Sprawdziany jakości obejmują na przykład próby ostrego skręcania lub zgniatania zaworu, a także testy szczelności. Wybierając rzetelną markę, powinieneś mieć pewność, że kupujesz sprawdzony produkt, zgodny z polskimi i europejskimi normami. Zwróć również uwagę na gwarancję, jaką daje producent. Im dłuższa – tym lepsza.

Zalety zaworów

Dzięki temu, że zawór kulowy otwiera lub zamyka przepływ cieczy, świetnie sprawdza się w sytuacjach awaryjnych, kiedy natychmiast trzeba przerwać dopływ wody w danym miejscu. W tym przypadku zalania, spięcia lub inne zagrożenia zdarzają się bardzo rzadko. Ponadto, szczególną zaletą tego typu zaworów jest ich trwałość. Regulacja dopływu za pomocą kuli sprawia, że zanieczyszczenia nie osadzają się wewnątrz zaworu, co przedłuża ich żywotność. Czas eksploatacji jest również dłuższy, ponieważ brud nie tworzy w nich szczelin.