19
Śr, Gru

Zdrowie

Przez długi czas problemy dotyczące słuchu były tabuizowane. Mówiono o nich niechętnie, a na aparat słuchowy decydowano się tylko w ostateczności. W dobie dyskretnych i bardzo zaawansowanych technologicznie aparatów słuchowych oraz nowoczesnych metod diagnozowania niedosłuchu czas przełamać tabu!

Słuch to jeden ze zmysłów, dzięki którym odbieramy rzeczywistość, warto zatem właściwie o niego dbać. Niestety, nie jest to łatwe – wszechobecny hałas, codzienne zabieganie oraz fakt, że od ok. 30. roku życia narządy słuchu zaczynają się starzeć… Nie powinno nas to jednak zniechęcać, wręcz przeciwnie – powinno nas zmobilizować do regularnego badania swojego słuchu. Pamiętajmy – w przypadku wczesnego wykrycia niedosłuchu można skutecznie zahamować jego rozwój, dzięki odpowiedniej rehabilitacji! W większości poradni audiologicznych wykonywane są bezpłatne badania słuchu – np. w placówkach rekomendowanych przez, uznany w dziedzinie protetyki słuchu, portal ŚwiatSłuchu24.pl.

Profilaktyczne badania słuchu

Na profilaktyczne badanie słuchu można się udać w każdej chwili. Podczas wizyty protetyk słuchu wykona otoskopię, czyli zajrzy w Twój kanał słuchowy, korzystając z otoskopu – urządzenia emitującego światło, dzięki któremu możliwe będzie ocenienie kondycji przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Na inne badania słuchu, jak audiometria tonalna, audiometria słowna, tympanometria czy audiometria impedancyjna należy się wcześniej umówić. Do ich przeprowadzenia potrzebna jest wyciszona kabina oraz odpowiedni sprzęt. Przy audiometrii tonalnej i słownej wymagana będzie Twoja reakcja – trzeba będzie przycisnąć przycisk przy każdym usłyszanym dźwięku (audiometria tonalna) bądź powtórzyć usłyszane sygnały (audiometria słowna). Badania te pozwolą określić, czy cierpisz na niedosłuch oraz jaki jest jego stopień. Tympanometrię oraz audiometrię impedancyjną wykonuje się za pomocą tympanometru – urządzenia, do którego podłączona jest miniaturowa sonda, którą wprowadza się do kanału słuchowego pacjenta. Badania te są bezbolesne i bezinwazyjne, a dają bardzo szeroki obraz diagnostyczny. Tympanometria ma duże znaczenie przy diagnozowaniu infekcji uszu, które mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na nasze słyszenie, zwłaszcza jeśli nie będą odpowiednio wyleczone.

Symptomy problemów ze słuchem

Poza badaniami profilaktycznymi badanie słuchu należy wykonać, jeśli wystąpią symptomy wskazujące na niedosłuch, takie jak:

- osłabienie słyszenia tonów wysokich, np. mowy kobiecej i dziecięcej, śpiewu ptaków, odgłosu kapania wody;

- problemy z usłyszeniem rozmówcy w głośnym miejscu, np. na ulicy czy w restauracji;

- potrzeba silnego skupienia uwagi na rozmówcy;

- problemy przy rozmowach telefonicznych;

- głośniejsze niż kiedyś nastawianie radia i telewizora;

- szumy w uszach;

- ból uszu.

Wymienione objawy powinny nas skutecznie zmobilizować do wykonania badania słuchu w możliwie krótkim czasie – im szybciej zdiagnozujemy nasze problemy słuchowe, tym większe szanse będziemy mieć na odpowiednie leczenie. W dzisiejszych czasach problemy ze słuchem przestały być już wstydliwe. Pamiętaj – najważniejszy jest Twój komfort słyszenia!