19
Śr, Gru

Zdrowie

Suplementy diety robią furorę w przemyśle farmaceutycznym. Bez problemu może je kupić każdy i na każdą dolegliwość. Czy jednak naprawdę działają?!

Suplement diety a lekarstwa

Lekarstwo to substancja stosowana do leczenia chorób. Niektóre z lekarstw to narkotyki, czyli substancje działające psychoaktywnie. W aptekach oprócz leków spotyka się jednak również suplementy diety. Można zdobyć je o wiele łatwiej. Lekarstwa kupuje się zazwyczaj tylko się na receptę, do kupna suplementu diety recept nie trzeba. Czym różni się suplement diety od lekarstwa. Zdarza się, że lekarstwo i suplement diety nie różnią się składnikami, różnią się natomiast ilością składu. O ile lekarstwo zawiera więcej substancji czynnej, o tyle suplement diety zawiera jej o wiele mniej. Mimo wszystko zawiera ją, a więc należy docenić jego działanie. Docenić i uważać podczas stosowania.

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety stanowią substancję, która uzupełnia dietę w niezbędne dla zdrowia składniki, takie jak witaminy lub inne substancje egzogenne. Występują one zazwyczaj w formie skoncentrowanej jako tabletka, kapsułka, proszek lub płyn. Suplementy diety dzielą się ze względu na skład i ze względu na przeznaczenie.

1. Przegląd suplementów diety ze względu na skład:

1.1. Suplementy zawierające witaminy i składniki mineralne.

1.2. Suplementy zawierające składniki roślinne i ekstrakty roślinne.

1.3. Suplementy zawierające błonnik pokarmowy.

1.4. Suplementy zawierające probiotyki i prebiotyki.

1.5. Suplementy zawierające kwasy tłuszczowe.

1.6. Suplementy zawierające aminokwasy.

2. Przegląd suplementów diety ze względu na zastosowanie:

2.1. Suplementy wspomagające odchudzanie.

2.2. Suplementy wspomagające odporność.

2.3. Suplementy wpływające na opóźnianie procesów starzenia się.

2.4. Suplementy wpływające na stan skóry, włosów i paznokci.

2.5. Suplementy wpływające na mózg i układ nerwowy, w tym na pamięć i koncentrację.

2.6. Suplementy wpływające na serce i układ krążenia.

2.7. Suplementy wspomagające działanie zmysłów.

2.8. Suplementy wspomagające układ pokarmowy.

2.9. Suplementy wspomagające układ wydalniczy.

2.10. Suplementy wpływające na narządy ruchu.

2.11. Suplementy poprawiające potencję.

2.12. Suplementy dla sportowców.

Jakie działanie mają suplementy diety?

Suplementy diety, podobnie jak lekarstwa, stosuje się niemal na wszystko. Nie zmienia to faktu, iż wiele z nich zawiera jakiś procent substancji czynnej. Trzeba więc uważać, aby zażywając suplementy diety, zamiast poprawić swój stan zdrowia, to go nie pogorszyć. Suplementy diety mogą zawierać substancje wchodzące w reakcje chemiczne z przyjmowanymi przez nas lekami. Dlatego ważne, aby przyjmowanie suplementów diety skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza podczas zmagania się z chorobami przewlekłymi. Należy dowiedzieć się czy dany suplement diety nie koliduje z danym lekarstwem; czy na pewno pomoże i czy istnieje ryzyko, że zaszkodzi; czy nie przekroczy dziennego zapotrzebowania na konkretne składniki; czy zawartych w nim witamin i innych substancji nie można znaleźć w jedzeniu zamiast przyjmować suplement. Suplementy diety to nie placebo, one naprawdę działają.

 Więcej informacji na temat suplementów diety - sprawdź.