16
Pt, Lis

Zdrowie

Zdrowie dzieci jest dla ich rodziców bezwzględnie i zawsze najważniejsze, dlatego kiedy dzieje się coś niepokojącego z ich zdrowiem, reagują natychmiast, szukając odpowiednich specjalistów dosłownie wszędzie. Ci, jak się na szczęście okazuje, są na wyciągnięcie ręki. Aby jednak zapobiec następstwom różnego rodzaju chorób, należy dziecko dokładnie obserwować już od pierwszych dni na świecie i kontrolować szczególnie ich integrację sensoryczną.

Czym właściwie jest integracja sensoryczna?

Ten tajemniczo brzmiący termin skrywa pod sobą reakcje naszego ciała na bodźce płynące do nas ze  świata zewnętrznego, które za pomocą wszystkich naszych zmysłów przekazywane są wprost do mózgu, gdzie zostają przetworzone. Te z kolei wywołują bardzo konkretne i określone reakcje. Proces ten zaczyna się już podczas życia w łonie matki i rozwija się nieprzerwanie aż do 7. roku życia. W tym czasie należy dokładnie obserwować swoje dziecko i jego zachowanie.

Dlaczego integracja sensoryczna jest tak ważna?

Skutków nieprawidłowej integracji sensorycznej może być naprawdę wiele, jednak najczęstszymi są zaburzenia ruchowości – nadmierna ruchliwość lub przeciwnie – znikoma, które cechują przede wszystkim dzieci autystyczne. Jeśli niepokojące objawy nie zostaną zauważone i poddane leczeniu odpowiednio wcześnie, dziecko może wycofać się całkowicie z udziału w życiu społecznym, a to z kolei jest najtrudniejsze do wyleczenia.

Terapia integracji sensorycznej

Integracja sensoryczna jest w stanie pomóc rodzicom oraz ich dzieciom w przezwyciężeniu tych dolegliwości i pomagają im wrócić do normalnego świata. W ośrodkach rehabilitacyjnych dzieci na nowo podejmują naukę prawidłowego reagowania na konkretne bodźce oraz zjawiska, jakie je otaczają, przywracając jednocześnie chęć uczestniczenia w życiu społecznym, wśród innych ludzi. Proces takiej terapii sensorycznej zwykle jest procesem długotrwałym, jednak bardzo efektywnym i przynoszącym doskonałe rezultaty. 

Artykuł opracowany przez redakcje Fundacjakcja.pl