20
N, Sty

Turystyka

Na samochód nie każdego stać, a pociąg wszędzie nie dojedzie – to właśnie głównie te czynniki przyczyniły się do dynamicznego rozwoju rynku usług autokarowych w Rzeszowie i okolicach, w ciągu ostatniej dekady.

Autokary, autobusy i busy zapewniają dostęp do usług transportowych mieszkańcom Rzeszowa i okolic. Wytyczone trasy są często uczęszczane, dlatego żartobliwie nazywa się je już mianem szlaków autokarowych. Niejednokrotnie, prowadzą one do miejsc wartych zobaczenia ze względu na walory krajobrazowe lub kulturowe, co także wpływa korzystnie na rozwój rynku. Z jednej strony, autokary wpływają na rozwój lokalnej turystyki. Z drugiej zaś, zapewniają dostęp ludności do jednej z podstawowych potrzeb publicznych – transportu zbiorowego dostępnego w konkurencyjnych cenach.

Autokarem do szkoły i pracy

Większość uczniów i pracowników dojeżdża do szkół i miejsc pracy autobusem. Co prawda, rynek transportowy nie ogranicza się wyłącznie do usług autokarowych, ale obejmuje także inne usługi związane z rozmaitymi środkami transportu lądowego, ale to właśnie autokary zdecydowanie ten rynek zdominowały. Pociągiem można dojechać do Krakowa, Łańcuta i Przemyśla – kursuje na linii kolejowej Kraków - Rzeszów - (Łańcut) – Przemyśl. Konkurencyjna dla tej trasy droga krajowa biegnąca względem niej równolegle, jest jednym z "autokarowych szlaków", którymi busy i autokary dowożą pasażerów do pobliskich miejscowości. 

Zobacz rozkład autobusów Łańcut - Rzeszów

Poza granice województwa i kraju

 

20130330 173816

Regularne przewozy zapewniające transport do miejsca pracy, czy innych destynacji, z których mieszkańcy w różnym wieku korzystają na co dzień to jedna z głównych usług transportowych. Jednakże, niektórzy przewoźnicy dodatkowo organizują transport międzymiastowy (np. do Krakowa) oraz organizują przewozy na trasach międzynarodowych. Na przykład, więksi przewoźnicy Marcel i NeoBus, organizują transport na trasie Rzeszów – Kraków. Ich floty złożone z kilkudziesięciu busów obsługują linie lokalne.

 

Autokary – autobusy dalekobieżne o wysokim komforcie podróży

Autokary są pojazdami skonstruowanymi nieco inaczej niż standardowe autobusy zapewniające transport miejski, czy też gminny. W autokarach nie występują miejsca stojące – bo i po co, skoro trasa podróży wynosi co najmniej 50 km (standardowo). W zależności od klasy pojazdu siedzenia mogą być odpowiednio regulowane. Pasażer ma przy sobie bagaż podręczny. Walizki i torby są przewożone pod podłogą, w luce bagażowej, do której dostęp ma tylko kierowca – wydaje on bagaże podczas postoju na przystanku przewidzianym na zaplanowanej trasie.

Zgodnie z rozkładem jazdy, albo na wynajem

Przewagą autokarów nad innymi środkami transportu lądowego jest względna elastyczność pozwalająca na dostosowanie usług do potrzeb pasażerów – konsumentów. Po pierwsze, autokary można wynająć, jeżeli rozkład jazdy przewoźnika organizującego regularne przewozy nie odpowiada indywidualnym potrzebom. Autobus zapewni miejsca dla kilkudziesięciu osób, bus – dla kilkunastu pasażerów. Taksówkę też można wynająć, ale nie dla większej grupy. Lokalni przewoźnicy proponują przewozy autokarem – na wynajem – zarówno w kraju (np. do pobliskiego kina), jak i za granicę (np. na kilkudniową wycieczkę).

Nie tylko autokary na wynajem

Niektóre lokalne przedsiębiorstwa oferujące autokary na wynajem poszerzyły swoją ofertę o dodatkowe usługi – na przykład o wynajem busów i limuzyn. Można zarezerwować sobie środek transportu za pośrednictwem Internetu, albo telefonicznie. Poza tym, wśród podmiotów świadczących usługi w zakresie transportu można wymienić również przedsiębiorstwa, które wyspecjalizowały się w transporcie międzynarodowym, ale jednocześnie nie rezygnują ze świadczenia usług w zakresie transportu międzymiastowego.

Biura podróży a rynek autobusowy

Usługi przewozowe autobusem i autokarem są oferowane nie tylko przez przedsiębiorstwa przewozowe, ale również przez biura podróży, dla których wynajem autokarów jest obok organizowania wycieczek dodatkowym źródłem dochodów. Autokary zwykle zapewniają dostęp do około 30 – 70 miejsc siedzących – to wystarczająco, aby zorganizować wycieczkę klasową lub szkolną, albo wyjazd integracyjny dla pracowników. Wreszcie, można też wykorzystać ten środek transportu do organizowania wycieczek krajoznawczych i zagranicznych proponowanych w ramach działalności biura podróży. Wykorzystanie potencjału omawianych środków transportu lądowego może przynieść zatem duże profity. Z drugiej strony trzeba pamiętać o kosztach związanych z prowadzeniem tego typu działalności. Są one powiązane z obowiązkowymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi, utrzymaniem wykwalifikowanej kadry kierowców oraz zachowaniem floty w należytym stanie technicznym.

Kilka słów podsumowania

Konkurencja na lokalnym rynku usług autobusowych i autokarowych jest duża. Korzystają na tym przede wszystkim pasażerowie, ponieważ na lokalnym rynku mogą przetrwać tylko najlepsi – podmioty zapewniające wysokie standardy bezpieczeństwa i komfortu, a jednocześnie oferujący uczciwe ceny.

Artykuł powstał przy współpracy z lokalnym przewoźnikiem www.autokary-lancut.pl dysponującym sprawną i liczną flotą busów, obsługującym regularną linię Łańcut – Rzeszów i oferującym busy na wynajem.