19
Śr, Gru

Zdrowie

Ugryzienie kleszcza może być bardzo groźne ze względu na ryzyko zakażenia chorobami takimi jak borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Badanie genetyczne kleszcza to prosty sposób na sprawdzenie, czy kleszcz, który nas ugryzł, był zarażony, i czy w związku z tym my sami jesteśmy narażeni na zachorowanie.

Badanie genetyczne kleszcza

Szacuje się, że w Polsce około 30 % wszystkich kleszczy to nosiciele chorób takich jak kleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza: niezwykle groźnych dla człowieka. W sytuacji, kiedy zostaniemy ugryzieni przez kleszcza, kluczowa może okazać się prawidłowa diagnostyka i jak najszybsze określenie, czy był on zarażony i czy my sami jesteśmy narażeni. Najpewniejsze jest obecnie badanie genetyczne kleszcza, które można wykonać w Laboratorium Blumed, specjalizującym się w tego typu innowacyjnej diagnostyce. Sprawdzenie kleszcza pod kątem przenoszenia boreliozy może dać poczucie pewności w sytuacji, kiedy okaże się że był on zdrowy, a tym samym zaoszczędzić nam długiego i zbędnego leczenia antybiotykowego, które czasami jest zapisywane przez lekarzy profilaktycznie w sytuacji ugryzienia. Z kolei potwierdzenie, że kleszcz był nosicielem boreliozy, pomoże podjąć odpowiednio szybkie i skuteczne leczenie. Więcej informacji na temat badań genetycznych kleszczy można znaleźć na stronie www.zbadajkleszcza.pl.

W jaki sposób przebiega badanie genetyczne kleszcza?

Jeżeli chcesz przekazać kleszcza do badania, zadbaj przede wszystkim o jego prawidłowe usunięcie. Najlepiej wykonać to jałową pęsetą, chwytając kleszcza jak najbliżej skóry, a następnie wyciągając go zdecydowanym ruchem. Nie należy kleszcza wykręcać, smarować tłuszczem ani dopuszczać do jego uszkodzenia, ponieważ może zwiększyć to ryzyko zakażenia. Usuniętego kleszcza należy szczelnie zapakować w woreczek foliowy lub pojemnik na próbki moczu, a następnie spakować i wysłać do Laboratorium Blumed. Badanie jest wykonywane w ciągu 1-7 dni. Do wyboru są trzy rodzaje badania: podstawowe w kierunku boreliozy, poszerzone o wykrywanie kleszczowego zapalenia mózgu, a także pełne, w którym dodatkowo bada się obecność anaplazmozy oraz babeszjozy. Badania wykonywane są przez doświadczony personel na nowoczesnym sprzęcie, a w celu uzyskania jak najbardziej pewnego wyniku wykorzystuje się z najnowocześniejszej metody diagnostyki molekularnej – tzw. Real-Time PCR, czyli ilościowej reakcji łańcuchowej polimerazy DNA.

Warto pamiętać, że tylko badanie genetyczne kleszcza można wykonać praktycznie od razu po ugryzieniu, w przeciwieństwie do tradycyjnych badań, które mogą być przeprowadzone dopiero po około 4-6 tygodniach. Szybkość tej metody sprawia, że pozwala ona podjąć niezwłoczne leczenie w sytuacji zakażenia lub zyskać pewność, że jesteśmy zdrowi bez konieczności długiego oczekiwania na wyniki.