17
Śr, Lip

Sport

Mogłoby się wydawać, że większość osób już zdaje sobie sprawę, na czym polega trening w siłowni. Niestety nadal wiele osób wierzy w różnego rodzaju mity dotyczące ćwiczeń siłowych. Bardzo często można na przykład spotkać się z opinią, że kobiety chodzące na siłownię nabierają męskich kształtów. Oczywiście takie rzeczy mogą mówić tylko osoby, które nie mają zielonego pojęcia o treningu, jednak wiele kobiet sugerując się tego rodzaju „informacjami” rezygnuje z rozpoczęcia ćwiczeń.

Ćwiczenia siłowe a rozrost mięśni

Czy ćwiczenia siłowe powodują rozrost mięśni? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Regularny trening siłowy co prawda wpływa na wzrost tkanki mięśniowej jednak jest to wzrost ograniczony. Doprowadzenie do mocnego przyrostu mięśni jest bardzo trudne. W tym celu należy przestrzegać bardzo rygorystycznej diety oraz wykonywać systematycznie odpowiednie ćwiczenia.

Przekonanie, że wystarczy chodzić na siłownię by rozrosły się mięśnie jest bardzo naiwne. Każdy kulturysta by zrealizować założony cel musi ściśle przestrzegać indywidualnego planu treningowego. Wymaga to podporządkowania swojego życia właśnie pracy nad sylwetką.

Każdy z nas ma trochę inne predyspozycje. Niektórzy mają tendencje do tycia, inni natomiast mają problemy z nabraniem masy. Podobnie jest w przypadku pracy nad sylwetką. By zrealizować postawiony sobie cel niektóre osoby muszą wykonać więcej pracy niż inne.

Rozrost mięśni u kobiet

Rozbudowa muskulatury w przypadku kobiet jest procesem o wiele trudniejszym niż w przypadku mężczyzn. Panowie już po kilku tygodniach sumiennych ćwiczeń mogą zauważyć efekty swojej pracy w postaci dobrze widocznych mięśni. Tymczasem u pań w takim okresie można jedynie zauważyć ujędrnienie ciała oraz wysmuklenie sylwetki.

Dzieje się tak, ponieważ mężczyźni posiadają dużo więcej testosteronu niż kobiety. Hormon ten ma działanie anaboliczne, czyli inaczej mówiąc wspomaga rozrost tkanki mięśniowej oraz wpływa na budowę mięśni. Nie ma się więc co obawiać tego, że trening na siłowni zmieni kobietę w mężczyznę. W przypadku pań występuje naturalne ograniczenie procesu rozbudowy masy mięśniowej.

Trening siłowy ma wiele zalet. Doskonale wspomaga odchudzanie i jest świetnym sposobem na wymodelowanie swojej sylwetki. Ćwiczenia na siłowni nie muszą być bardzo intensywne. Trenować można nawet w domu, wystarczy zainwestować w podstawowy sprzęt taki jak ciężarki do ćwiczeń  oraz drążek do podciągania.