21
N, Lip

Turystyka

Chorwacja jest doskonałym celem podróży jesiennych. Dzięki południowej szerokości geograficznej i licznym atrakcjom, wizyta we wrześniu, październiku lub listopadzie z pewnością będzie niezapomniana.

Warto wziąć pod uwagę fakt, iż jesienią znacznie łatwiej znaleźć odpowiadającą naszym wymogom kwaterę i to w cenie znacznie niższej niż w wysokim sezonie. Mnóstwo znacznie tańszych kwater w sezonie jesiennym proponowanych jest w serwisie TylkoChorwacja.pl.

Pogoda w Chorwacji różni się w zależności od tego, czy jesteś w północnej części kraju, czy na południu, na wybrzeżu lub w głębi lądu. Na przykład, jedna z głównych destynacji północnych, Rijeka, we wrześniu odnotowuje najniższe temperatury na poziomie 15.5oC, najwyższe na poziomie 21oC, w listopadzie odpowiednio 4.5oC i 10oC.

Tymczasem Dubrownik, położony na południu, charakteryzuje się znacznie wyższymi temperaturami: we wrześniu od 15.5oC do 26oC, w październiku od 10oC do 21oC, w listopadzie od 10oC do 15oC. W Zagrzebiu, stolicy Chorwacji położonej w głębi lądu średnie temperatury dla tej pory roku są podobne do tych, jakie występują w krajach zajmujących strefy położone bardziej na północ - we wrześniu i październiku: 4oC – 15oC, w listopadzie: -1oC do 5oC.

rovinj 800

Podróżowanie wzdłuż wybrzeża pozwoli na najmniejsze zapotrzebowanie na różnego rodzaju odzież, nawet jeśli nasza trasa będzie przebiegać z regionu Istrii, która spotyka się z krótką linią brzegową Słowenii i dalej na południe aż do Dubrownika. Najlepszym wyborem jest odzież, która zapewni suchość, ale nie nadmiernie ciepła oraz taka, którą można ubierać warstwami.

Na turystów czekają różnego rodzaju imprezy i wydarzenia przez cały rok. Podobnie o rozrywkę dla jesiennych turystów dbają czarnomorskie kurorty Bułgarii, które również wtedy oferują atrakcyjniejsze cenowo kwatery (jedne z najciekawszych można znaleźć na stronie http://www.wakacjebg.pl/). We wrześniu warto wybrać się do Puli, kiedy odbywa się festiwal bas i dubstep o nazwie Outlook. Podczas pobytu w Splicie można wybrać się na coroczny festiwalu filmowy. Korcula gości we wrześniu festiwal barokowy Korkyra. Również Varazdin organizuje Festiwal Muzyki Barokowej.

W październiku Zagrzeb organizuje swój Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej. Na Istrii odbywają się dwa sezonowe festiwale o tematyce spożywczej: jeden dedykowany truflom, drugi kasztanom – można wtedy skosztować mnóstwo różnorodnych przysmaków wykonanych z tych produktów.

18 października w całej Chorwacji obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Krawata – ozdoby męskiego stroju wymyślonej właśnie w Chorwacji. Gastro Table, wydarzenie organizowane na przełomie października i listopada pozwala odwiedzającym Dubrownik na spróbowanie wielu potraw lokalnych szefów kuchni, którzy ustawiają swoje stoły wzdłuż głównej ulicy Stradun. Setki miast uczestniczą w Teatralnej Nocy organizowanej w listopadzie, kiedy to bezpłatne i tanie występy przyciągają zaciekawionych widzów. Dzień świętego Marcina jest obchodzony degustacją nowego wina w północnej, śródlądowej części Chorwacji, a wiele restauracji przygotowuje na ten dzień specjalne oferty.

Wielu ludzi narzeka na tłumy w Chorwacji latem. Zresztą nie tylko w Chorwacji, ale także w pozostałych, położonych na południu kurortach, które w okresie letnim przeżywają prawdziwy najazd urlopowiczów, złaknionych słońca i ciepła. Trudno wtedy o atrakcyjną kwaterę (mimo, że jest ich oferowanych naprawdę mnóstwo, choćby w takim serwisie, jak WakacyjnyWynajem.pl), gdyż większość rezerwowana jest na okres letni z bardzo dużym wyprzedzeniem.

Europejczycy od dawna wybierają Chorwację jako miejsce wakacyjnego wypoczynku, kiedy to nadmorskie miasta i wyspy odnotowują ogromny napływ turystów chcących skorzystać z ciepłych wód Morza Adriatyckiego i słońca ogrzewającego całe wybrzeże. Jednak w sezonie jesiennym liczba turystów znacznie spada, co oznacza, że zwiedzanie położonego najdalej na południe Dubrownika, czy też zatrzymanie się w którymkolwiek z nadmorskich miast oferujących liczne atrakcje do zwiedzania jest bardziej przyjemne niż w wysokim sezonie.