16
Pt, Lis

Zdrowie

Noworodki przychodzą na świat na jeden z trzech sposobów:  przedwcześnie, na czas (czyli w dniu przewidzianym przez lekarza) lub kilka do kilkunastu dni po terminie. Niezależnie od tego, kiedy się rodzą, muszą przejść przez takie same etapy rozwoju – zwykle to cykl dziewięciomiesięczny. Co dzieje się z nami przed dniem naszych narodzin?

Miesiąc 1

Na najwcześniejszym etapie rozwoju nowa osoba jest określana jako zygota i nie jest większa od pojedynczego ziarnka piasku. Na początku USG widoczny jest jedynie tak zwany pęcherzyk płodowy. Jednak pomiędzy trzecim a czwartym tygodniem można już dostrzec bijące serce.

Miesiąc 2

W drugim miesiącu płód jest już 10 tysięcy razy większy niż w momencie zapłodnienia! Ma około 2.5 cm długości i waży mniej więcej tyle, ile orzeszek ziemny. Wczesne oznaki przyszłej wątroby,  trzustki, płuc i żołądka można już zobaczyć na USG. Pod koniec miesiąca drugiego można już zauważyć paluszki.

Miesiąc 3

Dziecko potrafi się już uśmiechnąć i może to zostać zarejestrowane na USG pod warunkiem, że korzysta się z dobrego sprzętu ultrasonograficznego (np. ultrasonografów od poznańskiej firmy www.medinco.pl). Płód na tym etapie waży ok. 30 gram.

Miesiąc 4

Dziecko ma już ok. 20 cm długości i potrafi ssać kciuk. Ruchy płodu są wyraźnie odczuwane przez matkę. Paznokcie są już ukształtowane i wciąż rosną – dlatego często zaraz po urodzeniu trzeba je przyciąć. Odciski palców są na tym etapie w pełni wykształcone.

Miesiąc 5

Do końca tego miesiąca płód osiągnie wagę około pół kilograma. Jego słuch wyostrza się, a aktywność rośnie. Dziecko powoli ustawia się w pozycji do porodu, czyli głową w dół. Rozwijają się brwi, a na ciele zaczynają się pojawiać drobne włoski.

Miesiąc 6

Dziecko urosło o kolejne pół kilograma. Koordynacja rąk wzrasta, oczy są otwarte – co również można już zaobserwować na USG. Zaczynają powstawać niewielkie ilości tłuszczu.

Miesiąc 7

Skóra dziecka jest pomarszczona od długiego czasu spędzonego w wodzie. Skóra pozostanie w tym stanie przez kilka tygodni po porodzie. Rozwijają się rzęsy. W przypadku przedwczesnego porodu na tym etapie, dziecko ma dużą szansę na przeżycie dzięki nowoczesnej medycynie. Waży od 1,5 do 3 kg.

Miesiąc 8

Dziecko waży od 2 do 4 kg. Spanie i przebudzanie się staje się wyraźniejsze. Ruchy stają się mniej gwałtowne – dziecko ma coraz mniej miejsca. Dziecko intensywnie ćwiczy umiejętności, które będą mu niezbędne po urodzeniu – np. połykanie, ruchy oddechowe, kopanie, ssanie. Mierzy około 50 cm i zamiast dalej rosnąć wzdłuż, będzie odtąd raczej zwiększać swoją wagę.

Miesiąc 9

Dziecko przybiera na wadze w intensywnym tempie – około pół kilograma co dwa tygodnie. Wszystkie organy są już kompletnie wykształcone. Świetnie rozwinięte są już zmysły dotyku i smaku. To za ich pomocą dziecko będzie początkowo poznawało świat. Pod koniec ciąży dziecko mierzy zwykle od 48 do 64 cm i waży od 2700 do 4500 gram.