19
Śr, Gru

Z życia wzięte

Bardzo często wydaje się nam, że adwokat jest osobą, do której zwracamy się jedynie gdy czeka nas proces sądowy bądź postępowanie w prokuraturze. Od klientów kancelarii można też usłyszeć niejednokrotnie stwierdzenie, że oni nigdy do tej pory nie potrzebowali adwokata ponieważ są uczciwi i nie mieli styczności z prawem. Czy naprawdę pomoc adwokata jest nam potrzebna jedynie w wyjątkowych sytuacjach?

 

Adwokat- doradcą

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że nawet kasując bilet komunikacji miejskiej zawieramy umowę przewozu z przewoźnikiem. Tym samym wkraczamy już w sferę prawa cywilnego. Ma to o tyle znacznie, że kiedy wydarzy się wypadek bądź poniesiemy jakąś szkodę podczas transportu, możemy dochodzić swoich praw na podstawie takiej właśnie umowy. Również reklamacja którą składamy np. w sklepie obuwniczym dotyczy zarówno prawa cywilnego jak i ustawy o ochronie praw konsumenta. Wystawienie nam mandatu za złe parkowanie również powoduje, że stajemy się stroną postępowania. Jak widać na powyższych przykładach, każdy z nas na co dzień ma do czynienia z przepisami prawa. Czy takimi sprawami zajmuje się również adwokat ? Oczywiście. Podczas porady prawnej wyjaśni szczegółowo Państwa prawa i obowiązku wynikające np. z tytułu rękojmi bądź gwarancji za zakup towaru, sporządzi odpowiednie pismo do urzędu bądź sklepu.

Adwokat sporządzi również Państwu odpowiednią umowę dotyczącą przykładowo zakupu samochodu bądź przeanalizuje i wyjaśni umowę dotyczącą zakupu nieruchomości od dewelopera. Wbrew pozorom każdy zapis w takiej umowie może mieć kluczowe znaczenie jeśli okaże się , że zakupiona rzecz ma wady bądź bezskutecznie minie termin jej wydania.

Adwokat poradzi także, w jaki sposób zgodnie z przepisami prawa sporządzić umowę darowizny, zawrzeć umowę najmu lokalu mieszkalnego bądź co można zrobić z uciążliwym sąsiadem.

Doradztwo w firmie

Również przedsiębiorcy bardzo często korzystają z usług adwokata podczas prowadzenia swojej działalności. Adwokat w Toruniu sporządza wówczas umowy dotyczące zawierania bądź rozwiązywania stosunków pracy oraz udziela pomocy w sporach pracowniczych. Reprezentuje również pracodawcę w postępowaniu sądowym. Adwokat sporządza także wzory umów z kontrahentami czy doradza w sprawach regulaminów działania firm. Jego pomoc jest także przydatna podczas zakładania działalności gospodarczej oraz kompletowaniu dokumentów do KRS.

Tym samym pomoc adwokata jest nam przydatna nie tylko podczas procesów sądowych, lecz także w bieżących sprawach dnia codziennego, które dotyczą każdego z nas.