17
Pn, Gru

Zdrowie

Stomatologia estetyczna jest dziedziną medycyny, której celem jest poprawa wyglądu uzębienia i uśmiechu pacjenta. Innym, niepisanym celem, jest poprawa jakości życia poprzez wzrost pewności siebie, który wynika ze zwiększenia atrakcyjności fizycznej. Zakres zabiegów stomatologii estetycznej jest bardzo szeroki. Przedstawiamy najpopularniejsze zabiegi.

Co może stomatologia estetyczna?

Zanim przyjrzymy się zakresowi usług, jakie ma do zaoferowania stomatologia estetyczna, warto zwrócić uwagę, że dziedzina ta dynamicznie się rozwija i wymaga od lekarzy wykonujących zabiegi ciągłego doskonalenia się. Część zabiegów w jej ramach może wykonać tylko stomatolog o specjalności chirurgicznej lub implantologicznej.

Stomatologia estetyczna czerpie również z obszarów medycyny i chirurgii estetycznej. Na przykład, jeśli zdecydujemy się na lifting stomatologiczny, który polega na modelowaniu kształtu twarzy poprzez leczenie ortodontyczne, wiedza z zakresu medycyny estetycznej okazuje się niezbędna.

Korekta kształtu zębów i dziąseł

W ramach stomatologii estetycznej możemy skorygować kształt zębów oraz dziąseł. W zależności od problemu, z jakim się borykamy, lekarz dobierze odpowiedni zabieg lub szereg zabiegów. Może nam zaproponować założenie licówek, które są nakładkami na oszlifowany ząb lub koron pełnoceramicznych przy dużych zniszczeniach zęba lub innych patologiach. Kształt zębów możemy regulować również dzięki leczeniu ortodontycznemu. Dziąsła również możemy poprawić, jeśli skracają nam optycznie zęby lub wręcz przeciwnie, są odsunięte. Zabiegi polegają albo na przeszczepie dziąsła, jeśli chcemy, aby było go więcej lub nacięciu i przesunięciu, jeśli chcemy odsłonić zęby. Kształt zębów będziemy korygować również za pomocą leczenia ortodontycznego, zakładając aparaty stałe lub ruchome.

Ubytki do poprawki

Dla osób, które zęby już straciły lub nie da się ich uratować, stomatologia estetyczna ma do zaoferowania leczenie implantologiczne. Implanty mogą być wykonane z tytanu lub cyrkonu, a odbudowa protetyczna (w postaci koron osadzonych na wszczepach) dopasowana kolorystycznie do naszych zębów lub do koloru, który chcemy osiągnąć. Możemy również pomyśleć o mostach, ale wszczepienie implantów ma większą wartość dla naszego wyglądu. Kość nieobciążona zębem ma tendencję do zanikania, a to zniekształca kształt twarzy. Dzięki implantom możemy zapobiec temu procesowi.

Zęby białe jak mleko lub śnieg

Najprostszym sposobem na poprawę naszego uśmiechu będzie poprawa koloru zębów, a więc ich wybielenie. Powinno ono być poprzedzone usunięciem kamienia nazębnego. Najlepsze efekty uzyskamy, wybielając zęby lampą Beyond. Jest to metoda również najbezpieczniejsza dla naszego szkliwa.

Niezależnie od obranego planu leczenia, stomatologia estetyczna nie zastąpi codziennej higieny. Jeśli więc chcemy zachować piękny uśmiech na lata, pamiętajmy o regularnych wizytach u stomatologa, szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. Nie bez znaczenia będzie również dieta i styl życia, które także wpływają na stan naszego uzębienia.