17
Pn, Gru

Czy wiesz, że...

Kiedy zaczynamy czyścić samochód i regenerować jego poszczególne części często zapominamy o filtrze powietrza. Jednak ta niepozorna część jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania samochodu. Co więcej, jest niedroga i jej wymiana nie powinna sprawić kłopotu nawet laikowi. Dlatego, następnym razem, gdy będziesz zaglądać pod maskę samochodu – sprawdź stan filtra powietrza.

Jaką rolę pełni filtr powietrza w samochodzie?

Filtr powietrza ma przede wszystkim chronić silnik przed przedostawaniem się do niego drobinek znajdujących się w powietrzu. Filtr stanowi pierwszy element układu dolotowego. Z uwagi na ważną rolę w prawidłowej pracy silnika, producenci samochodów z reguły zalecają wymianę filtra powietrza raz na rok lub po przejechaniu od 15 do 20 tysięcy kilometrów.

Dlaczego wymiana filtra powietrza jest tak ważna?

Zanieczyszczony filtr staje się bardzo zabrudzony, przez co znacznie spada jego efektywność. Za tym idzie znaczne pogorszenie się powietrza, które dostaje się do silnika. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy do cylindrów będzie dostawało się za mało tlenu i praca silnika zostanie zakłócona. Osiągi silnika spadną przy jednoczesnym wzroście zużycia paliwa.

Kolejną kwestią związaną z brakiem wymiany filtra jest to, że do silnika dostaje się więcej zanieczyszczeń. To ma negatywny wpływ na kondycję silnika – szybciej zużywają się jego podzespoły, co może doprowadzić z czasem do poważnych awarii.

W jaki sposób wymienić filtr powietrza?

Wymiana filtra powietrza jest stosunkowo prosta. Co więcej, ta część kosztuje niewiele w porównaniu do napraw, jakie będą konieczne w przypadku braku wymiany filtra. Przykładowe ceny filtrów powietrza możesz sprawdzić na stronie petrostar.pl.

W czasie wymiany filtra wystarczy odhaczyć zatrzaski przytrzymujące go w obudowie, wyjąć stary filtr i włożyć nowy. Ważne jest to, aby przy wymianie filtra dokładnie docisnąć zatrzaski i sprawdzić, czy wszystko jest szczelne. Jest to o tyle istotne, że nawet, gdy filtr jest nowy, a będzie nieszczelny, do silnika mogą dostawać się drobinki pyłów wpływające na jakość jego pracy.