19
Śr, Gru

Czy wiesz, że...

Lokata terminowa to jeden z najpopularniejszych produktów oszczędnościowych. To od nas zależy, na jaki okres zdecydujemy się powierzyć bankowi swoje oszczędności. Kiedy warto otworzyć lokatę długoterminową? Sprawdź, czy to rozwiązanie korzystne dla Ciebie.

Posiadasz nadwyżkę budżetową

Aby otworzyć lokatę długoterminową, czyli taką, która trwa dłużej niż 12 miesięcy, warto dysponować gotówką, którą jesteś w stanie „zamrozić” na  czas zawarty w umowie. Wypłata środków przed jej zakończeniem jest bowiem obarczona ryzykiem utraty części, a nawet całości zgromadzonych odsetek.

Jeśli nie masz pewności, że w czasie, w którym Twoje oszczędności będą znajdowały się „pod opieką banku”, nie będziesz ich potrzebować, podziel je na kilka grup. Część z nich możesz wpłacić na lokatę długoterminową, np. dwudziestoczteromiesięczną, a pozostałą nadwyżkę na lokaty krótkoterminowe, np. te z Santander Consumer - https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/

Masz sprecyzowany cel długoterminowy

Jeśli planujesz wesele z kilkuletnim wyprzedzeniem i posiadasz choć część środków niezbędnych do zrealizowania tego celu, umieść je na lokacie długoterminowej. Zobaczysz, że tuż przed weselem dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci odsetek będzie nieoceniony!

Chcesz zapewnić swoim pociechom dobry start w dorosłe życie? Już dzisiaj pomyśl o zabezpieczeniu pieniędzy przeznaczonych na ich edukację.

Wyznaczenie celów oszczędnościowych ułatwia oszczędzanie. Psychologowie i trenerzy personalni podkreślają, że wizualizacja celu należy do najsilniejszych technik motywacyjnych i pozwala szybciej zrealizować obrany plan.

Choroba, wypadek, rehabilitacja, niespodziewana utrata pracy – nawet jeśli jednak nie posiadasz sprecyzowanego celu oszczędzania, warto odłożyć nadwyżkę budżetową „na czarną godzinę”.

Nie chcesz ryzykować utraty pieniędzy

Lokata to najbezpieczniejsza forma oszczędzania i jeden z najprostszych produktów bankowych dostępnych dla każdego. Jeśli chcesz spać spokojnie i nie martwić się o swoje środki, lokata będzie idealnym rozwiązaniem.

Chcesz oszczędzać z zyskiem

Im dłużej Twoje oszczędności pracują na lokacie, tym więcej możesz zyskać, ponieważ im dłuższy okres umowy, tym wyższe oprocentowanie. Z tego względu oferty lokat długoterminowych są atrakcyjniejsze niż krótkoterminowych.

Podsumowując, jeśli posiadasz nadwyżkę budżetową, którą chcesz zagospodarować z zyskiem, najlepiej z myślą o konkretnym celu, ale nie chcesz ryzykować utraty części lub nawet całości środków, wybierz lokatę długoterminową.