21
N, Lip

Turystyka

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości podróżowania. Mając wybrany już cel podróży można skorzystać z wielu środków transportu aby dostać się do miejsca docelowego.

Wybierając się w daleką podróż, pomimo możliwości wyboru pomiędzy wieloma środkami transportu takimi jak pociąg, autobus czy samolot, nadal wielu z nas ceni sobie wygodę i niezależność, dlatego wybiera podróż samochodem.

Podstawową zaletą jaką daje własny samochód jest niezależność. Można zatrzymać się w każdej chwili jak tylko mamy ochotę na przerwę. Niestety, samochód do najtańszych środków transportu nie należy, a w dobie tanich lotów oraz coraz wygodniejszych pociągów koszty związane z jazdą samochodem niestety mogą nieco zniechęcać. Jednak wielbicielom samochodów, którzy nie chcą rezygnować ze swojego ulubionego sposobu lokomocji przyda się kilka ważnych wskazówek.

Wizyta u mechanika

Przed każdym dłuższym wyjazdem na pewno bardzo ważnym jest dokładne sprawdzenie samochodu. Nieoczekiwana awaria podczas jazdy może bardzo skomplikować podróżowanie, a w skrajnych wypadkach nawet doprowadzić do wymuszonego powrotu na lawecie. Regularne sprawdzanie stanu technicznego samochodu w dłuższej perspektywie na pewno się opłaci. Pomimo nieoczekiwanych zdarzeń jakie mogą się przydarzyć podczas długich wyjazdów - wizyta u mechanika i dokładne sprawdzenie samochodu wyeliminuje awarie i usterki związane ze stanem technicznym auta.

Wyznaczanie trasy

Po dokładnym sprawdzeniu i przygotowaniu samochodu kolejnym i najważniejszym etapem planowania długiego wyjazdu jest optymalne wyznaczenie trasy. Przy długich podróżach wyznaczenie odpowiedniej trasy przejazdu jest kluczową rzeczą, której nie można pominąć. Dzięki temu wiemy na co się trzeba przygotować, którędy mamy jechać. Przed wyjazdem trzeba dokładnie zapoznać się z wyznaczoną trasą, aby podczas podróży nie było zaskoczenia.

Bezpieczeństwo

Wybierając się w długą podróż należy zawsze pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Nigdy nie polegamy tylko na nawigacji samochodowej, zawsze obserwujemy znaki drogowe i aktualną sytuację na drodze, co 2-3 godziny jazdy robimy co najmniej 15 minutową przerwę, a jeśli jedziemy w podróż z dziećmi staramy się robić przerwy częściej, staramy utrzymać się czystość szyb i reflektorów.