19
Śr, Gru

Zdrowie

Każde dziecko przed ukończeniem 7 roku życia powinno udać do ortodonty. Zobacz jak prawidłowo przygotować dziecko do wizyty u ortodonty.

Choć specjaliści uważają, że ortodonta dziecięcy powinien zostać odwiedzony przez dzieci tuż przed ich siódmymi urodzinami to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko odbyło swoją pierwszą wizytę już w piątym roku życia. Pamiętajmy, że wczesna eliminacja wszelkich wad u dzieci skutecznie procentuje w przyszłości bowiem oszczędza nie tylko ich pieniądze, ale także zdrowie.

Jak przygotować dziecko do wizyty u ortodonty?

Ortodonta dziecięcy dobrze wie, jak obchodzić się z małymi dziećmi, zwłaszcza z pociechami, które czekają na wielkie dla nich wydarzenie jakim jest pierwsza wizyta dziecka u ortodonty. Jednak mimo wszystko warto abyśmy nico wcześniej samodzielnie przygotowali swoje dzieci do wizyty u specjalisty.

Ortodonta dziecięcy – przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty:

Bez względu na to czy będzie to jedna z wielu czy też pierwsza i ostatnia w obecnym czasie wizyta u ortodonty warto przygotować dziecko na to ważne dla niego spotkanie. Jak to zrobić?

Zadbaj o zdrowe zęby dziecka odpowiednio wcześniej

Aby wizyta u ortodonty i ewentualnie leczenie ortodontyczne dziecka przebiegła sprawnie i bezproblemowo należy zadbać o dziecięce uzębienie o wiele wcześniej. Ubytki w zębach czy próchnica u dzieci mogą powodować komplikacje, a nawet przedłużyć leczenie. Zadbajmy o stan jamy ustnej naszych dzieci już od momentu pojawienia się pierwszych zębów, aby ich rozwój i ewentualne leczenie w przyszłości przyniosły pożądane efekty.

Wytłumacz dziecku przyczyny i przebieg wizyty

Wielu rodziców myśli, że dzieci nie są świadome wielu rzeczy i w sumie to nie trzeba im wiele tłumaczyć. Jest to błąd bowiem dzieci rozumieją więcej niż nam się wydaje. Pamiętajmy także, że nasze pociechy do prawidłowego rozwoju potrzebują poczucia bezpieczeństwa, a to poczucie może im dać właśnie rozmowa. Wytłumaczmy dziecku, dlaczego ortodonta dziecięcy powinien zobaczyć jego uzębienie, a także przedstawmy mu przebieg pierwszej wizyty. Dobrym pomysłem będzie zabawa z dzieckiem, która będzie imitowała nadchodzącą wizytę u specjalisty.

Stwórz wokół tego wydarzenia pozytywną aurę

Coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę, że dzieci rozumieją bardzo dużo, a także wyczuwają nastroje panujące w najbliższym otoczeniu. Nerwowa atmosfera przed wizytą nie będzie sprzyjała ani dziecku, ani przebiegowi wizyty. Przed wizytą rozmawiajmy z dzieckiem w przyjaznej atmosferze. Pamiętajmy o przedstawieniu całej sytuacji w pozytywnym świetle. Unikajmy nerwowości, pośpiechu i pamiętajmy przede wszystkim o rozmowie i odpowiednim wspieraniu dziecka.

Rodzice samodzielnie przygotowujący dziecko do ortodonty postępują prawidłowo, jednakże pamiętajmy, aby pozytywne nastawienie do dzieci miał także ortodonta dziecięcy w Szczecinie oraz w innych większych miastach. Na szczęście są specjaliści, którzy rozumieją obawy małych pacjentów i bez problemu wychodzą im naprzeciw jednocześnie wspierając ich wraz z rodzicami podczas pierwszej wizyty.