18
N, Lis

Z życia wzięte

Istnieje kilka zasad, którymi musimy się kierować wybierając środki ochrony roślin. Do dyspozycji mamy herbicydy, insektycydy oraz fungicydy. Odpowiednie dobranie środka ochrony roślin ma wpływ nie tylko na ograniczenie ilości chwastów czy zwalczanie szkodników, ale przede wszystkim na zwiększenie wysokości oraz jakości plonu. Jak je dobrać prawidłowo? Podpowiadamy!

Dobieranie środków ochrony roślin

 

Zanim wybierzemy środki ochrony roślin, przede wszystkim trzeba najpierw obserwować plantację. Jeśli będziemy zwalczać jedynie wybrane gatunki roślin, może doprowadzić to do sytuacji, w której jedne rośliny zaczną dominować nad drugimi. Dobrym pomysłem jest stosowanie herbicydów na chwasty, które działają zarówno na rośliny dwuliścienne, jak i jednoliścienne. Zanim zaczniemy je stosować, należy bardzo dokładnie zapoznać się z zaleceniami na opakowaniu. Niezwykle istotne jest także monitorowanie plantacji pod kątem szkodników. Jest to konieczne do oszacowania ich liczebności, by móc zareagować od razu, gdy przekroczy ona próg szkodliwości. Wtedy konieczne jest zastosowanie insektycydów. 

Dobierając odpowiedni środek ochrony roślin, musimy mieć na względzie także fazę jej rozwoju. Herbicydy przeważnie charakteryzuje wąski termin stosowania. Nie ma tutaj wyjątków od zasady - jeśli zostanie przekroczony, środek nie zadziała prawidłowo. Zabiegi z wykorzystaniem herbicydów należy wykonywać jak najwcześniej. Kolejnym krokiem jest określenie, który sposób pobierania preparatu przez roślinę jest najbardziej efektywny. Istnieją herbicydy dolistne oraz doglebowe. Te drugie potrzebują dobrze uwilgotnionej gleby. Jeśli nie mamy pewności, możemy postawić na herbicydy dolistno-doglebowe.

Co trzeba wziąć pod uwagę? 

Oprócz czynników wymienionych powyżej, musimy wziąć również pod uwagę mechanizm działania środków ochrony roślin oraz temperaturę powietrza. Należy pamiętać, że każda z substancji zawartych w preparatach, działa w specyficzny sposób. Jeśli zbytnio przesadzimy ze stosowaniem środków ochrony, rośliny mogą się na nie uodpornić. Miejmy to na uwadze stawiając na długofalowe stosowanie. Należy dopasować środki ochrony roślin do temperatury powietrza, w której chcemy je aplikować. Wybierając konkretny preparat, dokładnie zapoznaj się z etykietą.