19
Śr, Gru

Czy wiesz, że...

Właściwie dobrane tapety są w stanie nadać dowolnemu pomieszczeniu efektowny wygląd. Tapetowanie wymaga skorzystania z odpowiednich akcesoriów. Należą do nich kleje i zmywacze do tapet, ale również stoły do tapetowania, szyny do docinania, czy też szczotki i wałki do dociskania tapety w trakcie jej przyklejania. Przygotowując się do tapetowania, warto zaopatrzyć się w jak największą ilość tego typu akcesoriów. W ten sposób tego typu prace wykończeniowe będą prawdziwą przyjemnością.

Kleje do tapet

Kleje do tapet to akcesoria do tapetowania, bez których niemożliwe jest skuteczne przymocowanie tapety do ściany. Przed zakupem kleju trzeba dokładnie sprawdzić jego dopasowanie do rodzaju tapety (wczytując się w instrukcję załączoną przez producenta).

Większość klejów jest dostosowana do tapet papierowych, ale można się spotkać także z innymi odmianami tapet. Wśród nich znajdują się m.in. tapety fizelinowe, winylowe oraz wykonane z włókna szklanego.

Wymagają one kleju o specjalnych właściwościach. Dzięki dobraniu odpowiedniego kleju spoina będzie nie tylko trwała, ale jest to także gwarancja tego, że nie pojawią się pod tapetą pęcherzyki powietrza.

Zmywacze - sprawne usuwanie tapet ze ściany

Zmywacze do tapet znajdują zastosowanie w przypadku zmiany wystroju pomieszczenia. Z ich pomocą możliwe jest sprawne zdjęcie tapety ze ściany bez konieczności zdrapywania jej resztek, co często powoduje konieczność uzupełniania powstałych w związku z tym ubytków w ścianie (czyli tzw. gipsowanie).

Zmywacze doskonale wnikają w strukturę tapet, rozpuszczając bardzo szybko stary klej. Można je używać niemal do wszystkich typów tapet, także tych nietypowych ze względu na zastosowane w ich produkcji materiały.

Stoły do tapetowania i ich zastosowanie

Stoły do tapetowania zwiększają wygodę pracy. Ułatwiają one nie tylko rozwinięcie tapety, ale również naniesienie na nią kleju. Dzięki możliwości regulowania ich wysokości mogą je stosować osoby o różnym wzroście. Wytrzymała konstrukcja z rurek stalowych lub z aluminium zapewnia bezpieczeństwo pracy.

Szyny do docinania

Szyny do docinania to wysokiej jakości akcesoria pomocne przy tapetowaniu, które ułatwiają ucinanie tapet dzięki wykonaniu ich części tnących ze stali nierdzewnej. Dołączona do nich rączka z tworzywa sztucznego zapewnia wygodę pracy bez względu na miejsce, w której są one wykorzystywane.

Szczotki i wałki do dociskania tapety

Dociśnięcie dużego skrawka tapety bywa trudne bez użycia do tego odpowiednich narzędzi. Idealnie w tej kwestii sprawdzą się szczotki z wysokiej jakości włosiem wykonanym z tworzywa sztucznego, które nie rysują powierzchni.

Oprócz tego warto wyposażyć się również w takie akcesoria do tapetowania jak wałki do dociskania tapety. Można spotkać się z wałkami o różnej średnicy.

Te kilkunastocentymetrowe sprawdzą się przy dociskaniu całego arkusza tapety, a kilkucentymetrowe – przy doklejaniu rogów i końcówek. Wygodna rączka zapewnia wygodę pracy nawet w przypadku przyklejania tapety na dużej powierzchni ścian.