18
N, Lis

Czy wiesz, że...

W dzisiejszym świecie prawie każdy korzysta z kredytów gotówkowych. Banki zachęcone popytem na tego typu produkty, rozbudowują gamę coraz to bardziej zróżnicowanych ofert.

Na rynku finansowym możemy spotkać się z kredytami gotówkowymi na różne okresy spłat oraz zróżnicowane pod względem dostępnego limitu środków. Najlepszy kredyt powinien być nie tylko tani, ale również dopasowany do potrzeb i możliwości kredytobiorcy.

Kredyt gotówkowy- co to takiego?

Zawierając umowę kredytu gotówkowego zgadzamy się na zapłatę bankowi pożyczonej kwoty wraz z odsetkami, które stanowią wynagrodzenie dla instytucji finansowej za udostępnienie środków. Wysokość tych odsetek będzie różna w zależności od banku i konkretnej oferty.

Co ma wpływ na koszt kredytu gotówkowego?

Wybór najlepszego kredytu nie jest łatwy. Pierwszym parametrem, który powinien przykuć uwagę osoby zainteresowanej jest Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa (RRSO). Uwzględnia ona bowiem nie tylko oprocentowanie, lecz również inne koszty związane z daną umową, jak koszty ubezpieczenia, czy opłaty za kartę kredytową. RRSO jest znacznie lepszym miernikiem zobowiązania niż oprocentowanie, gdyż do jego wyliczenia brane są wszelkie koszty, które kredytobiorca może określić. Wskaźnik ten podawany jest w skali roku.

Instytucje finansowe kuszą promocjami i „najlepszymi” ofertami na rynku. Jednak nim zdecydujemy się skorzystać z takiej „okazji”, lepiej sprawdzić wszystkie koszty i dopiero wtedy podjąć decyzję o zaciągnięciu zobowiązania.

Pierwszą opłatą z jaką się spotykamy przy kredycie gotówkowym jest prowizja. Wyrażona w procentach, jej wysokość zależy od pożyczonej kwoty. Niektóre banki oferują promocje z prowizją 0%, jednak często podnoszą jednocześnie marżę. Kolejnym ważnym czynnikiem jest oprocentowanie. Składa się ono z dwóch części: stawki referencyjnej oraz marży. Pierwsza z nich może ulec zmianie w czasie, drugą natomiast ustala się na początku umowy z bankiem i jest to element stały. Marżę często można obniżyć, negocjując z bankiem. Im będzie ona niższa, tym mniej zapłacimy, zwłaszcza że nie jest to opłata jednorazowa. Poza tym musimy przygotować się także na dodatkowe opłaty, jak ubezpieczenie lub opłata za kartę kredytową. Tutaj spektrum możliwości jest dość szerokie i zależne od instytucji finansowej. Wszystkie opłaty za zaciągnięcie zobowiązania, które instytucja finansowa jest w stanie określić zawarte są w RRSO.

Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy?

Znalezienie najtańszego kredytu gotówkowego wymaga znajomości produktów dostępnych na rynku finansowym oraz kalkulacji wszystkich kosztów. Nierzadko oferta promowana przez instytucje finansowe okazuje się droższa od produktu konkurencji. Dlatego warto dokładnie rozeznać się i sprawdzić, co jest naprawdę opłacalne. Bardzo dobrym sposobem na tego typu praktyki jest ranking kredytów gotówkowych. Pozwala on na szybkie porównanie najważniejszych parametrów. To duża oszczędność czasu i sposób na przemyślany wybór.

Warto rozważyć również kredyt celowy, na przykład na samochód. Często jest on znacznie tańszy od opcji standardowej, jednak może wiązać się także z koniecznością ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia. Banki ponoszą wtedy mniejsze ryzyko, co z reguły rekompensowane jest zmniejszeniem kosztów dla kredytobiorcy.

Wybór dobrego kredytu gotówkowego nie jest prosty. Wymaga rozeznania w produktach oferowanych przez banki. Decyzja o zaciągnięciu zobowiązania nie powinna być pochopna. Należy przemyśleć, czy rzeczywiście kredyt jest nam niezbędny. Pomocna w tym będzie porównywarka kredytów gotówkowych gotówkowe.net.