19
Śr, Gru

Czy wiesz, że...

Rdza to nieugięty przeciwnik wszelkich metalowych elementów, począwszy od najmniejszej śrubki, na stalowych konstrukcjach kończąc. Niestety, pożera wszelki metal, również ten, który znajduje się w naszych domach w postaci śrubek, prętów, gwoździ, gwintów i wielu innych rzeczy. Kiedy już zardzewieją, ratunek jest tylko jeden. Można starać się cofnąć cały proces poprzez użycie odpowiednich preparatów chemicznych lub domowych jak ocet, soda czy nawet ziemniak.

 

Jednak znacznie lepiej jest obrać inna drogę, która nie będzie wymagała użycia odrdzewiaczy. Oczywiście mowa tutaj o zabezpieczeniu wcześniejszym, wszelkich elementów przed rdzą. Najlepszym zapobieganiem późniejszego rdzewienia metalowych elementów jest kupowanie już zabezpieczonych. Według ekspertów z http://www.kristal.net.pl/, takie śruby, pręty, nakrętki itp., które są odpowiednio zabezpieczone przed korozją znaleźć możesz w sklepach. Trzeba jednak zapytać sprzedawcy czy śruby są nierdzewne lub kwasoodporne, aby mieć pewność, że kupujemy odpowiednie. Co jednak z tymi przedmiotami, które nie są nierdzewne?

Zanim zabezpieczysz…

To czy zabezpieczanie metalu pójdzie po naszej myśli, zależy od bardzo ważnej kwestii, jaką jest czystość danego przedmiotu. Zanim przejdziemy do zabezpieczania należy bardzo dobrze odtłuścić metal, pozbyć się kurzu, brudu, zanieczyszczeń, resztek farby oraz wszelkich innych zabrudzeń, które będą osłabiać działanie preparatu zabezpieczającego. Kiedy już metal jest czysty i odtłuszczony, to warto zastanowić się, czym będziemy go zabezpieczać. Najlepiej wybierać takie preparaty, które mają postać sprayu lub cieczy, w której można zanurzyć przedmiot.

Preparaty żywicowe

Na rynku znaleźć można odpowiednie preparaty ochronne, które zawierają żywicę epoksydową. Preparaty tego typu mają dwie funkcje. Mogą one zarówno odrdzewiać metal, jak i go zabezpieczać przed korozją. Jest to świetne rozwiązania dla dużych konstrukcji stalowych oraz innych stalowych elementów. Preparaty żywicowe doskonale zabezpieczają powierzchnie metalu tworząc odporną na korozję i zwięzłą powłokę ochronną. Żywica sprawdzi się świetnie, jeśli dodatkowo planujesz nałożyć na powierzchnie metalu lakier lub farbę. Żywica zapewnia bowiem dobra przyczepność.

Cynku plus aluminium

Znacznie większą popularnością niż żywica cieszą się preparaty cynkowe lub aluminiowo – cynkowe. W tym wypadku również możemy zarówno pozbyć się rdzy, jak i zabezpieczyć przed nią przedmioty. Cynk zastosować można praktycznie na każdą powierzchnię. Nadaje się do czystego metalu, ale także do tego już dotkniętego korozją oraz spawanego. Najwygodniejsze preparaty cynkowe są w sprayu, ponieważ wysychają bardzo szybko, a dodatkowo powłoka jest trwała, a preparat wydajny.