19
Śr, Gru

Zdrowie i Uroda

Rozstępy to problem, który może nas dotknąć w każdym momencie życia - bez względu na płeć czy wiek. Są jednak grupy ludzi, u których pojawiają się one częściej niż u pozostałych. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny rozstępów? Zobacz, kto jest na nie najbardziej narażony!

Jak tworzą się rozstępy?

Rozstępy to uszkodzenia skóry, które są wywołane przez rozsunięcia włókien podporowych skóry. Podobne uszkodzenia możemy czasem zauważyć na delikatnych tkaninach, które, rozciągane zbyt mocno, zaczynają się naciągać i rozsuwać w szwach - a mówiąc wprost - pękać. Najczęściej tworzą się, gdy nasza skóra nie wytrzymuje przeciążeń mechanicznych związanych z tyciem, wzrostem oraz wykonywaniem niektórych ćwiczeń fizycznych, np. naciąganie skóry przy dużym obciążeniu. Warto jednak zaznaczyć, że czasami rozstępy powstają bez wyraźnego powodu, co wiąże się po prostu z niską odpornością mechaniczną skóry.

Rozstępy u nastolatków

W związku z tym, że młodzież w okresie dojrzewania ma do czynienia z intensywnym wzrostem, a niekiedy też szybkim tyciem, jest to grupa, która bardzo często boryka się z rozstępami. U młodych ludzi rozstępy pojawiają się dużo częściej niż u osób starszych, ale przy tym ich skóra, zdolna do samodzielnej regeneracji i odbudowy, jest w stanie dużo łatwiej pozbyć się tego typu niedoskonałości. U nastolatków rozstępy najczęściej pojawiają się w okolicy kolan, ud i pośladków, zaś w przypadku młodych dziewcząt również na piersiach.

Rozstępy u kobiet i mężczyzn

Rozstępy tworzą się zdecydowanie częściej u kobiet niż mężczyzn - to przede wszystkim dlatego, że ich skóra jest dużo delikatniejsza i cieńsza niż gruba i odporna na uszkodzenia skóra mężczyzn. Skóra kobiet ma też mniej gęste utkanie włókien podporowych, przez co jest bardziej podatna na rozciąganie się.

Rozstępy u kobiet w ciąży

Grupą szczególnie narażoną na powstawanie rozstępów są również kobiety w ciąży, u których te szpecące blizny zlokalizowane są przede wszystkim na brzuchu i biodrach. W związku z dużym prawdopodobieństwem intensywnego przybierania na wadze, w ciąży zaleca się używanie kremów przeciw rozstępom w celach profilaktycznych, aby stymulować produkcję kolagenu i wzmacniać skórę. Stosowanie wybranych kosmetyków warto łączyć z masażami, które sprawią, że skóra będzie lepiej wchłaniała składniki aktywne.

Usuwanie rozstępów - krem czy zabieg?

Usuwaniem rozstępów powinniśmy zająć się już w początkowej fazie ich powstawania - to znaczy wtedy, gdy przyjmują kolor fioletowoczerwony. To etap, w którym największą skuteczność odnoszą domowe sposoby na rozstępy, np. stosowanie maści z witaminą A lub kosmetyków przeciw rozstępom. Kiedy jednak rozstępy zmienią w typowe, białe blizny, same kosmetyki mogą okazać się niewystarczające. Wtedy warto pomyśleć o specjalistycznych sposobach usuwania blizn, np. złuszczaniu, mikrodermabrazji, mezoterapii czy metodzie laserowej. Trzeba przyznać, że ze wszystkich wymienionych sposobów, to właśnie laserowe usuwanie rozstępów cieszy się obecnie największym uznaniem wśród Pacjentów i lekarzy. W szczególności warto przyjrzeć się działaniu nowoczesnych laserów pikosekundowych (PicoSure, Discovery Pico), dostępnych m.in. w Klinice Miracki w Warszaw