20
N, Sty

Z życia wzięte

Płytki ceramiczne są najczęściej wybieranym materiałem, służącym do pokrywania ścian i podłóg w łazienkach. Wiele osób nie wyobraża sobie, by zastąpić je czymś innym, jednak jest to możliwe. Jakie materiały można wykorzystać do wykończenia ścian i podłóg w łazience, jeśli nie chce się sięgać po glazurę?

 

Panele wodoodporne

W nowoczesnych łazienkach modne jest wykorzystanie paneli wodoodpornych. Drewniana podłoga wnosi do wnętrza ciepło i sprawia, że łazienka staje się przytulna. W przypadku ścian sięgnięcie po panele jest mniej oczywiste, jednak również możliwe. Jeśli nie jest się przekonanym do takiego rozwiązania, można ułożyć panele wyłącznie na podłodze, a na ścianach postawić na sprawdzoną glazurę. Jeżeli ma się ograniczone środki finansowe na remont pomieszczenia, płytki ceramiczne można położyć wyłącznie za prysznicem, wanną i umywalką, a pozostałą część ścian pomalować farbą łazienkową.

Linoleum

Mniej oczywiste jest zastosowanie w łazience linoleum. Ten niedrogi i prosty do ułożenia materiał przez lata był traktowany po macoszemu, jednak obecnie wraca do łask. Nowoczesne wzory, łatwe czyszczenie, odporność na detergenty i brak przesiąkania rozlanej wody sprawiają, że wykładzina pcv sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach. Linoleum można ułożyć wyłącznie na podłodze, dlatego ściany w łazience powinny być wykończone w inny sposób - w minimalistycznej, taniej wersji wystarczy pomalować je farbą łazienkową.

Kamień naturalny

Płytki ceramiczne w łazience można zastąpić bez przeszkód kamieniem naturalnym. Kamień jest wyborem na wiele lat, dlatego jego wysoka cena zwraca się każdej osobie, która decyduje się na remont łazienki. Materiał ten można ułożyć zarówno na podłodze, jak i na ścianach, a także wykorzystać go do wykonania estetycznej i trwałej obudowy wanny. Z kamienia naturalnego wykonuje się również blaty pod umywalki. Atutem materiału jest także estetyczny i niepowtarzalny wygląd - posadzka czy ściany wykończone za jego pomocą zawsze prezentują się inaczej niż u znajomego czy sąsiada, gdyż nie istnieją dwa kamienie o identycznym wybarwieniu i kształcie.

Mozaika szklana

Do wykończenia łazienki wykorzystuje się także szklaną mozaikę. Małe, wielobarwne szkiełka i znajdujące się wokół nich fugi chronią przed wnikaniem wilgoci w ściany i podłogi, a ponadto prezentują się niezwykle oryginalnie. Co ważne, mozaika szklana jest pozbawiona ostrych krawędzi, dzięki czemu można po niej chodzić bosymi stopami oraz wykorzystywać ją w domach, zamieszkiwanych przez rodziny z małymi dziećmi.