19
Śr, Gru

Czy wiesz, że...

W momencie, kiedy jesteśmy właścicielami przedsiębiorstwa, musimy bardzo dużą wagę przywiązywać do tego, jak zarządzać naszym przedsiębiorstwem. Kluczem tutaj, będzie z całą pewnością odpowiednie gospodarowanie naszymi pieniędzmi. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że filarem, na którym w dużej mierze opiera się budowanie naszej firmy, są właśnie pieniądze. Kiedy firma generuje przychód, jesteśmy w stanie bez najmniejszych problemów dobrze ją rozwijać. W momencie, kiedy taka sytuacja nie ma miejsca, mamy problem. Powstaje zatem pytanie: jak uniknąć takiej sytuacji? Odpowiedzi znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

 

Przede wszystkim – planowanie małych wydatków

Małe wydatki to wbrew pozorom największe zagrożenie, jakie czyha na przedsiębiorce. To trochę tak, jak z drobnymi w portfelu. Jednego dnia, mamy ich całe mnóstwo, zaś drugiego, zupełnie nie mamy pojęcia, gdzie się podziały. Z małymi i codziennymi wydatkami w firmie, jest całkiem podobnie. Jeśli w żaden sposób nie jesteśmy w stanie ich kontrolować, istnieje całkiem spore ryzyko, że zwyczajnie zacznie nam brakować pieniędzy. Do takiej sytuacji, żaden przedsiębiorca nie może dopuścić. Warto jest zatem chociaż na chwilę zastanowić się i wyznaczyć jasną kwotę która nie jest do przekroczenia, jeśli mowa o budżecie firmowym. Z takim nastawieniem, z całą pewnością będzie nam znacznie łatwiej zarządzać naszą firmą.

Planuj miesięczne wydatki i bądź świadom majątku netto

Każdy przedsiębiorca co miesiąc musi płacić konkretne kwoty na konkretne cele. Rachunki, pensje, podatki. Od tego nie da się uciec. Są to tak zwane stałe koszta, jeśli mowa o prowadzeniu firmy. I jasne, mogą się one co miesiąc zmieniać – zależnie od przychodu, podwyżek czy premii, ale zawsze musimy mieć je na uwadze. Dopiero po ich odliczeniu, zostaje w naszej firmowej kieszeni majątek netto. To jest dokładnie ta kwota, którą my, jako przedsiębiorcy dysponujemy. Nie wolno, pod żadnym pozorem radośnie tej kwoty wydawać. Starajmy się prowadzić naszą firmę w sposób jak najbardziej oszczędny. Gromadzenie kapitału, oszczędzanie i mądre inwestycje – oto podstawy, jeśli mowa o właściwym prowadzeniu firmy. W momencie, kiedy nasze przedsiębiorstwo nie posiada żadnego zabezpieczenia finansowego, w gorszych miesiącach – kiedy np. przyrost klientów jest niewielki – może się okazać, że będziemy mieć problem. Zapas kapitału, to coś, o co powinien zadbać każdy przedsiębiorca.

Kierując się powyższymi wskazówkami, jesteśmy w stanie bardzo dobrze zarządzać naszą firmą. Jest też wówczas znacznie większa szansa na to, że nasze przedsiębiorstwo będzie generowało zyski. Co za tym idzie – warto jest rozważyć wdrożenie tych zasad. Z całą pewnością nam one nie zaszkodzą, a mogą tylko pomóc. Dobrze jest mieć ten fakt na uwadze, kiedy rzeczywiście podchodzimy do prowadzenia naszej firmy poważnie i odpowiedzialnie.