22
Wt, Sty

Turystyka

Podróżowanie to najlepszy sposób na poznawanie nowych kultur i delektowaniem się pięknem świata, którego niektóre zakątki wydają się tak odległe, a w rzeczywistości możliwość ich zwiedzenia jest na wyciągnięcie ręki. Odpowiednia organizacja i chęci potrafią zapewnić możliwość zwiedzenia najpiękniejszych miejsc w Europie, a po wyprawie zostaną nam niezapomniane wrażenia. Sprawdźmy, jak zaplanować wycieczki objazdowe po Gruzji, by wrócić z pięknymi wspomnieniami.

Zatoka Morza Czarnego


Ci którzy planując wyjazd do Gruzji muszą uwzględniać pobyt na pięknych plażach Morza Czarnego. Są to głównie plaże kamieniste, przypominające nieco krajobrazy znany z polskich górskich strumieni. Koniecznym punktem wycieczki jest odwiedzenie plaży w Batumi. Warto odwiedzić również plażę w Kvariat i Sarpi, przy samej granicy z Turcją. Przejrzysta woda, piękne klify i zieleń roślinności na długo zapadną w pamięć.

Zwiedź wieże obronne


Wybierając się do Gruzji warto zobaczyć miasteczka słynące z pięknych wież obronnych, które niegdyś miały zabezpieczać osady przed najazdami, a dziś komponują się z architekturą urokliwych miasteczek i stanowią zabytki zrośnięte ze zwykłymi budynkami. Koniecznie trzeba odwiedzić miejscowość Mestia i Ushguli. Ushguli to miasto u stóp Kaukazu. Z tej urokliwej miejscowości można podziwiać widoki na piękne lodowce. 

Wardzia - skalne dziedzictwo


Jedną z najbardziej ciekawych atrakcji Gruzji jest Wardzia, swoiste skalne miasteczko wyżłobione w zboczu góry Eruszeli, znajdującej się w pobliżu miasta Aspindza. Znajduje się klasztor, który został wzniesiony w XII wieku, jako miejsce schronienia przed nacierającymi Mongołami. Mieścił on ponad sześć tysięcy komnat, a do można było do niego dotrzeć jedynie ukrytymi tunelami. 

Nie można zapomnieć o stolicy


Tibilisi, czyli stolica Gruzji, to miejsce, które wręcz należy zwiedzić. Nie tylko ze względu na to, że jest to najważniejsze miejsce w tym kraju, ale również dlatego, że jest to kolebka kulturalno-przemysłowa kraju. Koniecznie należy odwiedzić twierdzę Narikala z III wieku oraz wybrać się na spacer urokliwą starówką oraz wzdłuż rzeki Kaura. Widok Małego Kaukazu zapiera dech w piersiach. 

Świątynia pośród szczytów Kaukazu


Jednym z piękniejszych zabytków architektury gruzińskiej jest Cminda Sameba. Jest to czternastowieczny klasztor, który został ulokowany na pięknym zielonym wzgórzu pośród otaczających go szczytów Kaukazu, m.in. Kazbek, jedna z najwyższych gór. Żeby móc podziwiać ten klasztor, trzeba wspiąć się na wysokość 2170 m n.p.m.

Przygotowano przy współpracy z Wytwórnia Wypraw