20
N, Sty

Czy wiesz, że...

Teorii dotyczących tego, jak należy poprawnie pić whisky jest niemalże tyle, co samych jej rodzajów. Stąd też wynikają nierzadkie spory dotyczące tego, jak właściwie należy prawidłowo pić whisky. Laik, faktycznie może mieć spory problem, jeśli chodzi o prawidłowe określenie metody, która będzie najlepsza do konkretnego gatunku whisky. Musimy bowiem wiedzieć, że nie każdy rodzaj whisky będziemy pić w dokładnie ten sam sposób.

 

Zacznijmy od doboru naczynia

To, co stanowi podstawę, jeśli chodzi o prawidłowe picie whisky, to przede wszystkim właściwy dobór naczynia w którym będziemy ją spożywali. Jeśli mowa o jednym z najpopularniejszych naczyń i takim, które używane jest zdecydowanie najczęściej, to z całą pewnością jest to tumbler. Czym dokładnie jest to naczynie i jak wygląda? Najprościej rzecz ujmując, jest to niska, nieco okrągła szklanka, chociaż występują też kwadratowe tumblery, z bardzo grubym dnem. Tego rodzaju naczynie z całą pewnością spotkamy w pubie, w którym zamówimy whisky. Nie jest to jednakże jedyny rodzaj naczynia, który używany jest do spożywania whisky.

Kieliszek do whisky

Jeśli jednak chcemy pić whisky w profesjonalny sposób, koniecznie powinniśmy się zaopatrzyć w specjalistyczny kieliszek do whisky. Wyglądem, przypomina on czarkę, jednakże najbardziej charakterystycznym elementem tego naczynia jest to, że zwęża się ono ku górze. Najprościej rzecz ujmując, swoim wyglądem przypomina on tulipana. Zwężenie przy samym szczycie kieliszka, pozwala nam bardziej wyczuć zapach i aromat spożywanego przez nas trunku. Największym problemem, jeśli chodzi o dokonanie zakupu takiego kieliszka, jest fakt, że jego produkcją, zajmuje się bardzo niewiele firm.

Sposoby nalewania whisky też są bardzo ważne

Kiedy mówimy o prawidłowym piciu whisky, nie możemy zapominać o najważniejszych kwestiach, jak chociażby samo jej nalewanie. Przyjmuje się, że właściwy sposób nalewania whisky to trzymanie butelki przy podstawie, przy pomocy jednej ręki. Dobrze jest zwrócić też uwagę na to, aby główka butelki, nie uderzała o brzegi naczynia, do którego nalewamy whisky.