19
Cz, Wrz

Zdrowie

Z żylakami w dzisiejszych czasach zmaga się dosyć duża liczba osób, jednak nie jest to wyłącznie problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Na szczęście usuwanie żylaków jest obecnie jak najbardziej możliwe, dzięki czemu w mgnieniu oka można pozbyć się niechcianego problemu. Zabiegiem, przy pomocy którego można pozbyć się żylaków, jest skleroterapia, jednak co warto o nim wiedzieć?

Czym jest skleroterapia i jak wygląda zabieg?

Skleroterapia to zabieg, który polega na ostrzykiwaniu żył specjalnym preparatem wywołującym ich zapalenie. Efektem takiego ostrzykiwania jest włóknienie ścian żyły, które doprowadza do zamknięcia naczynia krwionośnego, dzięki czemu staje się ono niewidoczne. Takie usuwanie żylaków umożliwia zamknięcie niemal każdego naczynia, dzięki czemu efekty zabiegu mogą być bardzo zaskakujące. Skleroterapia stanowi świetną alternatywę dla leczenia operacyjnego, które niestety obarczone jest dosyć dużym ryzykiem. Przy pomocy specjalnie stworzonego preparatu możliwe jest usunięcie zarówno małych pajączków, jak i dosyć dużych żył zlokalizowanych na kończynach dolnych. Zabieg usuwania żylaków trwa zazwyczaj około 30 minut, a po jego przeprowadzeniu każdy pacjent może od razu powrócić co codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. Na zabieg warto zdecydować się wtedy, gdy na nogach pojawiają się pierwsze pajączki, ponieważ w ten prosty sposób można uchronić się przed skomplikowaną i ryzykowną operacją.

Czy skleroterapia jest bolesna?

Usuwanie żylaków przy pomocy skleroterapi to zabieg, który wykonywany jest przy pomocy specjalnej igły, jednak przed jego przeprowadzeniem nie jest konieczne stosowanie znieczulenia. W przypadku zdecydowanej większości pacjentów zabieg jest dosyć dobrze tolerowany, co oznacza, iż praktycznie nie jest odczuwany żaden ból. Jeśli jednak pacjent w trakcie zabiegu odczuwa jakikolwiek dyskomfort, konieczne jest poinformowanie o tym lekarza przeprowadzającego zabieg.

Efekty zabiegu

Wielu osobom wydaje się, iż po wstrzyknięciu preparatu efekty są od razu widoczne. Tak naprawdę na pełny efekt należy poczekać od około 3 do 4 tygodni. W następnej kolejności dochodzi do wchłonięcia się naczynia, co może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy (uzależnione jest to od średnicy danej zmiany, im większa, tym czas się wydłuża). Tuż po zabiegu na skórze mogą pojawić się zasinienia, które powinny jednak dosyć szybko zniknąć. Warto również wiedzieć o tym, iż w niektórych miejscach na nogach może pojawić się tzw. powrózek, który może być bolesny i twardy w dotyku. Powinien on jednak w ciągu kilku miesięcy wchłonąć się bez śladu.

Najważniejsze zalecenia po usuwaniu żylaków

Tuż po wykonanym zabiegu lekarze zalecają chodzenie przez około 2 godziny, ponieważ wpływa to niezwykle korzystnie na proces gojenia. Osoby, które decydują się na usuwanie żylaków, nie powinny po zabiegu prowadzić samochodu, a także wybierać się w daleką podróż, ponieważ bezruch nie jest wskazany. W ciągu dnia konieczne jest noszenie pończoch lub rajstop uciskowych, które można zdjąć po około 30 dniach. Dzięki temu zabieg jest bardziej skuteczny, ponieważ taka bielizna uciskowa umożliwia lepsze zamknięcie światła naczynia. Podczas zakupu rajstop lub pończoch uciskowych nie należy kierować się ceną, tylko jakością takiego produktu, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na efekty zabiegu.

Czy po zabiegu usuwania żylaków mogą pojawić się jakieś powikłania?

Usuwanie żylaków przy pomocy skleroterapi to niezwykle skuteczny zabieg, który wpływa korzystnie nie tylko na psychikę, ale również na stan zdrowia. Warto jednak wiedzieć o tym, iż w przypadku niektórych osób mogą pojawić się pozabiegowe powikłania. Można wśród nich wymienić przede wszystkim obrzęk, zaczerwienienie, a także siniaki. W niewielu przypadkach może się również pojawić zapalenie żył, przebarwienia czy też reakcje alergiczne na preparat stosowany podczas skleroterapi.

Partnerem artykułu jest Klinika Medycyny, Dermatologii i Ginekologii Estetycznej Bona Dea z Krakowa.