14
Śr, Lis

Odżywianie

Wypijasz co najmniej 2 l wody dziennie? Nie? W takim razie sprawdź, dlaczego warto zwiększyć ilość spożywanej wody.

Woda - pierwiastek życia

Wypijasz co najmniej 2 litry wody dziennie? Nie? W takim razie sprawdź, dlaczego warto zwiększyć ilość spożywanej wody.

Choć już od dłuższego czasu możemy spotkać się z akcjami społecznym namawiającymi do regularnego picia wody, to jednak w praktyce niewiele osób stosuje się do wspomnianych wskazań. Zdecydowanie częściej – i chętniej! - wybieramy niezdrowe, gazowane napoje oraz soki słodzone sporą ilością cukru. Oczywiście wspomniane napoje nierzadko zawierają w sobie sporo substancji konserwujących i innych, szkodliwych dla zdrowia składników. Niestety, jak pokazuje to praktyka, zastąpienie wody nadmienionymi produktami jest najgorszym z możliwych sposobem na uzupełnienie płynów. Dlaczego więc warto pić wodę i co – w praktyce – da nam wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie?

Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, woda stanowi jeden z najważniejszych budulców ludzkiego organizmu. W momencie narodzin stanowi bowiem około 75% masy ciała, natomiast w przypadku dorosłego człowieka osiąga poziom 60%. Dlaczego jest tak ważna? Jak się okazuje, woda wpływa na funkcjonowanie całego organizmu ludzkiego. Usuwa nagromadzone w narządach wewnętrznych toksyny, pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała, a nawet chroni nasz organizm przed przedwczesnym starzeniem.

Wśród innych zalet picia wody wymienić należy m.in.:

  • poprawę trawienia
  • pobudzenie metabolizmu
  • redukcję cellulitu
  • poprawę wyglądu skóry
  • lepszą pracę wątroby
  • dotlenienie organizmu
  • redukcję bólów głowy, pleców
  • poprawę funkcji nerek

No dobrze, ale czemu właściwie tracimy wodę? Utraty fizjologiczne wody związane są z wieloma procesami, poczynając od oddychania, poprzez pocenie się czy też oddawanie moczu oraz stolca. Ponadto spore ilości wody tracimy w wyniku wysiłku fizycznego, a także podwyższonej temperatury ciała. Warto przy tym zaznaczyć, że strata zaledwie 10% wody skutkuje całkowitą niezdolnością do podejmowania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, natomiast ubytek ponad 20% wody równoznaczny jest ze śmiercią. Właśnie z tego względu powinniśmy wypijać ok. 2 litrów wody (przy diecie 2000 kcal).

Jaką wodę pić? Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, niemniej jednak zamiast kupować wodę butelkowaną polecany wyposażyć się w ekologiczne filtry do wody czy też dzbanki filtrujące. To bardzo wygodne rozwiązanie, które eliminuje konieczność noszenia ciężkich butelek. Godne polecenia produkty znajdziesz na stronie  www.sklep.dafi.pl.