19
Śr, Gru

Z życia wzięte

Niesłabnąca popularność seriali i innych produkcji o tematyce medycznej świadczy o ogromnym, społecznym zainteresowaniu pracą lekarzy. Oczywiście wątki lecznicze najczęściej są w nich jedynie tłem dla rozwoju akcji wokół życia osobistego bohaterów, jednak pomimo tego widownia nabiera pewnego obrazu działania szpitala. Stąd też nawet dla zupełnych laików w dziedzinach medycznych nie trudno wyobrazić sobie podstawowe mechanizmy rządzące procesem leczenia – w tym wykonywania zabiegów operacyjnych. Nikogo nie trzeba przekonywać, że rozwój technologii sprawił, iż współczesna sala operacyjna nie może obyć się bez wielu wysoce specjalistycznych sprzętów, które wspomagając pracę chirurgów pozwalają na wykonywanie procedur niemożliwych do przeprowadzenia przy pomocy tradycyjnych narzędzi. Technika na sali operacyjnej to jednocześnie szansa i zagrożenie. Nawet drobny błąd w obsłudze sprzętu wykorzystywanego podczas operacji może kosztować pacjenta utratę zdrowia, a nawet życia.

Poparzenie podczas zabiegu artroskopii

Przy rosnącej zachorowalności na różne przypadłości ortopedyczne coraz popularniejsze staje się wykonywanie różnorodnych zabiegów Jednym z najczęściej spotykanych jest artroskopia. Artroskopia jest stosunkowo prostym i często wykonywanym zabiegiem. Polega na wprowadzeniu do stawu specjalnego urządzenia. Następnie do stawu wprowadza się roztwór soli fizjologicznej umożliwiającej dokładne obejrzenie wnętrza operowanego narządu. W przypadku stwierdzenia patologii przez artroskop można wprowadzić specjalne narzędzia i wykonać stosowny zabieg - wyjaśnia specjalista z Centrum Pomocy Poszkodowanym. Podczas zabiegu artroskopii mającego na celu naprawę uszkodzonych tkanek często stosuje się elektrokoagulacje służącą zatrzymaniu krwawienia. W technice tej wykorzystuje się działanie prądu zmiennego o dużej częstotliwości. Oczywiście prawidłowe stosowanie tej techniki jest zupełnie bezpieczne. Niestety w praktyce zdarzają się błędy skutkujące trwałym uszczerbkiem na zdrowiu pacjenta. Podanie prądu o zbyt dużym nasileniu, czy nieprecyzyjne wykonanie zabiegu może doprowadzić do poparzenia, a nawet upośledzenia funkcji operowanego narządu. Bez względu na to jak poważne są szkody wyrządzone poparzeniem podczas zabiegu poszkodowanemu pacjentowi należy się odszkodowanie. Jak go skutecznie dochodzić?

Dochodzenie odpowiedniego odszkodowania

Uzyskać odszkodowanie od szpitala nie jest łatwo. Każdy poszkodowany pacjent musi przygotować się na długi i skomplikowany proces sądowy. Oczywiście w teorii istnieje możliwość polubownego zakończenia postępowania, jednak w praktyce zdarza się to niezwykle rzadko. Szpitale i pracujący w nich personel niechętnie przyznają się do błędów, czy zaniedbań. Nawet w przypadkach, gdy wina w wyrządzeniu szkody jest oczywista i bezsporna szpitale zwykle proponują niezwykle niskie świadczenia – nie odpowiadające rzeczywistości poniesionym stratom. Wysokość odszkodowania zależy przede wszystkim od rozmiarów szkody – zasadą jest, że pacjent powinien uzyskać kompensację odpowiadającą rzeczywiście poniesionym stratom. Oczywiście w każdym przypadku należy dokonywać indywidualnej oceny. W niektórych sytuacjach nawet drobne blizny po oparzeniu mogą przynieść pacjentowi poważne straty majątkowe. Wystarczy wskazać tu na szereg zawodów, w których głównym czynnikiem jest nienaganny wygląd pracownika. W ocenie należy wziąć pod uwagę stopień uszczerbku, jego wpływ na możliwość codziennego funkcjonowania pacjenta a także doznane cierpienia psychiczne i fizyczne. W tym ostatnim zakresie warto rozważyć dochodzenie – obok odszkodowania – także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Aby prawidło ocenić szanse procesowe, dobrze skonstruować pozew i zebrać odpowiednie dokumenty warto skorzystać z pomocy prawników doświadczonych w dochodzeniu odszkodowań za błędy medyczne. Ich fachowa – teoretyczna i praktyczna – wiedza pomoże tak poprowadzić całą sprawę, aby szanse wygranej były jak największe.