19
Śr, Gru

Czy wiesz, że...

Wypełnianie deklaracji PIT to wyzwanie, z którym musimy się mierzyć każdego roku – w tym roku trudniejsze ze względu na zmiany w rozliczeniach obowiązujące już od początku stycznia. Jak zatem uniknąć błędów, które skutkują koniecznością składania korekty?

 

Rozliczenie PIT – wybierz najlepszą metodę

Zanim przystąpimy do rozliczania PIT zastanówmy się, jaka metoda będzie dla nas najlepsza. Do wyboru mamy kilka opcji. Deklarację wypełni za nas ZUS, pracodawca bądź Urząd Skarbowy, niemniej decydując się na któryś z tych wariantów, musimy pamiętać o spełnieniu kilku warunków. Oprócz tego stosowny dokument dla US możemy przygotować we własnym zakresie – tradycyjnie czyli ręcznie lub online. Te drugie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością – w 2017 r. przy rozliczaniu PIT za 2016 r. zdecydowało się na nie ponad 8 mln polskich podatników. Trudno się dziwić – jest szybsze, wygodniejsze i minimalizuje ryzyko pomyłek. Dlatego polecane jest osobom rozliczającym się samodzielnie.

Zalety rozliczeń online

Dobry program do rozliczania PIT-ów online to bardzo funkcjonalne narzędzie, które pomoże przy wyborze właściwych druków i dokona za nas niezbędnych wyliczeń, a także wskaże popełnione błędy i przypomni o możliwości skorzystania z ulg. Spada wówczas prawdopodobieństwo, że fiskus wezwie nas do złożenia korekty. Aby tego uniknąć, należy upewnić się, że do formularza poprawnie wprowadziliśmy takie dane jak:

- numer PESEL/NIP,

- imię i nazwisko,

- data urodzenia,

- kwota przychodu za lata 2017 i 2016.

Powyższych informacji program nie jest w stanie zweryfikować, w związku czym na te kwestie trzeba mieć szczególne baczenie. Ponadto niezbędne jest też podanie adresu e-mail, na który otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru potwierdzające złożenie zeznania.

Przestrzegaj terminów

Kolejna ważna sprawa to termin rozliczenia pit. Zdecydowana większość podatników w Polsce – ponad 80 proc. – rozlicza się na formularzach PIT-37. Złożyć je należy do 30 kwietnia. Termin ten obowiązuje także w przypadku formularzy: PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Co się zaś tyczy innych formularzy, sprawa przedstawia się następująco:

- do 20 stycznia przyjmowane są deklaracje na drukach PIT-6 i PIT-16,

- do 31 stycznia podatnicy muszą złożyć formularze PIT-16A, PIT-19A i PIT-28,

- 28 lutego upływa termin składania formularzy PIT-40A,

- do 16 kwietnia jest czas na złożenie oświadczenia PIT-WZ – odnosi się to do osób, które chcą zostać rozliczone przez US; PIT-WZ składa się tylko drogą elektroniczną.

Przypominamy, iż nierozliczenie się w terminie pociąga za sobą poważne konsekwencje w postaci kary grzywny lub pozbawienia wolności.