18
Pt, Paź

Uroda

Olej rycynowy stosowany jest w medycynie ludowej od wieków i znany jest przede wszystkim z właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że posiada on również liczne właściwości przydatne w pielęgnacji urody. Jego niska cena oraz świetne efekty stosowania sprawiają, że warto go wypróbować w pielęgnacji swoich włosów, skóry czy paznokci.

Olej rycynowy to jeden z najbardziej uniwersalnych kosmetyków naturalnych, o wielu zastosowaniach pielęgnacyjnych. Poleca się jego zastosowanie w regeneracji i odbudowie skóry ciała, włosów i paznokci.

Olej rycynowy na skórę 

Olej rycynowy posiada szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry, gdyż doskonale radzi sobie z takimi problemami jak trądzik, brak odpowiedniego nawilżenia, oparzenia, rozstępy czy cellulit (sprawdź źródło). Ze względu na właściwości antybakteryjne, można z jego pomocą wykonać kurację na zmienione chorobowo obszary skóry, na przykład twarzy pokrytej licznymi wypryskami. Wystarczy nałożyć niewielką ilość oleju, a następnie zmyć po godzinie.

Co ciekawe, olej rycynowy można łączyć także z innymi substancjami kosmetycznymi. Zmieszany z aloesem czy miodem, doskonale nawilży i stworzy warstwę ochronną na skórze. Połączony z innym olejem, może stworzyć bardzo uniwersalną mieszankę pielęgnującą. Dla osób bardziej zaawansowanych łączeniem różnych substancji kosmetycznych, przydatna może być informacja, że olej rycynowy doskonale rozpuszcza w sobie kwas salicylowy. Można więc zastosować go jako bazę do kuracji tym składnikiem, który również wykazuje właściwości przeciwtrądzikowe i oczyszczające skórę.

Olejek rycynowy stosowany bywa również do tworzenia mieszkanki olejów myjących. Wystarczy zmieszać odpowiednią ilość z innym ulubionym olejem, następnie miksturę nałożyć na twarz i przykryć ciepłą ściereczką. Dzięki temu oleje dogłębnie połączą się z zanieczyszczeniami skóry twarzy i doskonale ją oczyszczą. Ten niepozorny olej może również doskonale nawilżyć skórę, a także wygładzić drobne zmarszczki mimiczne. W tym celu najlepiej nakładać go na skórę twarzy wieczorem i pozostawić do rana. Na rozpoczęcie dnia skóra będzie jedwabiście gładka i miękka. 

Olej rycynowy na włosy 

Olej rycynowy w pielęgnacji włosów sprawdzi się naprawdę na wielu płaszczyznach, pielęgnując skórę głowy, włosy na całej długości czy dyscyplinując niesforne końcówki. Przede wszystkim, uznawany jest jako doskonały przyspieszacz ich wzrostu. W tym celu należy wetrzeć kilka kropelek oleju w skórę głowy, najlepiej w połączeniu z inną substancją aktywną lub nawilżającą. Podczas zabiegu można wykonać delikatny masaż za pomocą palców lub specjalnej szczotki. W ten sposób dodatkowo poprawi się krążenie, a tym samym cebulki włosów będą lepiej stymulowane do wzrostu.

Wcierany w skórę głowy olejek rycynowy dodatkowo może przeciwdziałać rozmaitym dolegliwościom dermatologicznym, niwelując przy tym oznaki łuszczenia się skóry czy swędzenia. Często poleca się różne sposobów nakładania olejów na włosy. W większej ilości, warto zrobić to przed myciem włosów, najlepiej minimum godzinę przed. Olej nakłada się na suche lub lekko zwilżone włosy, starannie wcierając we wszystkie pasemka.

Ciekawą alternatywą jest metoda na mokro. Wystarczy wlać do miski odpowiednią ilość oleju, wymieszać ją z ciepłą wodą, a następnie płukać mieszanką włosy. Dzięki temu każdy włos zostanie objęty właściwą pielęgnacją. Po odczekaniu założonego czasu, olej zmywamy szamponem, a następnie nakładamy maseczkę lub odżywkę. Olejek rycynowy w mniejszej ilości może być stosowany także po myciu włosów. Poleca się wcierać kilka kropli kosmetyku w wilgotne lub już suche włosy, zwłaszcza z uwzględnieniem końcówek. W ten sposób zabezpieczy się je przed łamaniem i rozdwajaniem.

Na brwi, rzęsy, paznokcie...

Ze względu na właściwości przyśpieszające porost włosów, olej rycynowy może znaleźć również zastosowanie jako odżywka dla brwi czy też rzęs. Systematyczne stosowanie może spowodować znaczne pogrubienie i wydłużenie włosków. Jak skutecznie aplikować olej na brwi i rzęsy? Przydatna może być umyta z tuszu do rzęs szczoteczka. Wystarczy zamoczyć ją w olejku rycynowym, a następnie delikatnie wcierać w brwi i rzęsy.

Olej rycynowy wzmacnia także paznokcie oraz zapobiega ich łamaniu. Dlatego zaleca się czasem wcierać go za pomocą wacika w płytkę paznokci dłoni i stóp. Idealnie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku paznokci poddawanych częstym zabiegom, takim jak malowanie i zmywanie lakieru, które mają dość niekorzystny wpływ na wygląd. Najlepiej stosować go w przerwie między malowaniem paznokci, aby wzmocnić je po destrukcyjnym wpływie lakieru czy zmywacza. 

Oczekiwane efekty stosowania

Jak każda inna substancja kosmetyczna, olej rycynowy również wymaga dłuższego stosowania, by zobaczyć trwałe i zadowalające efekty. Dlatego zaleca się często powtarzać czynności pielęgnacyjne z jego udziałem przynajmniej sześć tygodni. Oczywiście, w przypadku pielęgnacji włosów, olej wystarczy stosować raz w tygodniu, szczególnie gdy nie myje się skóry głowy i włosów każdego dnia. Po zakończonej kuracji, warto zrobić przerwę, jednak w celu podtrzymania efektów, po olej rycynowy dobrze jest sięgać nawet co dwa, trzy miesiące.