Z życia wzięte

Pożyczka to sposób na szybkie otrzymanie dodatkowych pieniędzy, które mogą pomóc podreperować domowy budżet. Od rodzaju oferty finansowania zależy, czy środki trzeba będzie spłacić jednorazowo, czy uregulowanie zobowiązania zostanie rozłożone w czasie. Każda pożyczka wymaga podpisania odpowiednich dokumentów. Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy na płatności ratalne?

Pożyczkodawca o dobrej opinii

Przed zawarciem umowy warto zapoznać się z opiniami na temat firmy finansującej. Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów zajmujących się udzielaniem pożyczek, jednak nie wszystkie oferty zasługują na uwagę. Pomocne będzie prześledzenie rankingów i szukanie sprawdzonej firmy wśród znajomych. Można również skupić się na szukaniu korzystnej oferty i na jej podstawie podjąć decyzję o podpisaniu umowy z pożyczkodawcą. Dobrym źródłem informacji jest również Internet, warto sprawdzić najlepszą pożyczkę ratalną w ratkomat.pl.

 

Uważne czytanie warunków umowy

Pożyczka ratalna charakteryzuje się możliwością spłaty w ratach o ustalonej wartości przez podany na umowie czas. Przed podpisaniem dokumentów watro dokładnie zapoznać się z warunkami zobowiązania, w szczególności z punktami dotyczącymi kwestii finansowych. W umowie powinny znaleźć się zapisy dotyczące wysokości prowizji za udzielenie pożyczki, marży oraz kwoty poszczególnych rat. Jednym z załączników może być harmonogram, w którym będą wyszczególnione płatności miesięczne: ich wysokość oraz daty wymagalności.

 

Nieuleganie pokusie dodatkowych pieniędzy

Obecnie bardzo łatwo jest otrzymać pożyczkę, często wystarczy jedynie dowód osobisty i podpis złożony na umowie. Możliwość spłaty w ratach sprawia, że miesięcznie z budżetu ubywa jedynie niewielka kwota, a wysokość całego zobowiązania przestaje być odczuwalna. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z pieniędzy uzyskanych do firmy finansowej kosztuje, a zwracana kwota jest znacznie większa od tej, zasilającej portfel. Po otrzymaniu pierwszej pożyczki nie każdy potrafi oprzeć się pokusie zaciągania kolejnych zobowiązań, a to może prowadzić do problemów z regularnym dokonywaniem spłaty, a w konsekwencji – do wzrostu długu. Więcej o tym, jak poradzić sobie w trudnej sytuacji można przeczytać w artykule pt.: „Spirala zadłużenia – jak z niej wyjść?

 

Pożyczka to pomoc finansowa, z której korzysta wiele osób. Rozłożenie płatności na raty sprawia, że jej uregulowanie nie jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Mimo bardzo korzystnych warunków należy jednak pamiętać, że pożyczka to ciągle zobowiązanie finansowe, dlatego trzeba zapoznać się szczegółowo z warunkami umowy.