19
Śr, Gru

Czy wiesz, że...

Okazuje się, że inwestowanie jest nie tylko dla bogaczy. Z sukcesem można pomnażać również niewielkie kwoty. Oczywiście zyski nie będą tak spektakularne, ale pamiętaj, że nawet najbardziej doświadczony inwestor też przecież kiedyś zaczynał.

Dlaczego warto pomnażać pieniądze?

Musimy wiedzieć, że tylko inwestowanie oszczędności przyniesie dodatkowe zyski. Odkładanie pieniędzy do domowej skarbonki sprawia tylko, że środki te tracą swoją wartość, nie daje im się szansy na wypracowanie kapitału o większej kwocie.

Musimy pomnażać pieniądze ze względu na swoją przyszłość. Czy ktoś da Ci gwarancję, że po zakończeniu zawodowej kariery otrzymasz świadczenie emerytalne na satysfakcjonującym poziomie? Raczej wątpliwe. Dlaczego trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i nie tylko generować oszczędności, ale również dodatkowe środki właśnie z tego tytułu.

Metoda małych kroków

Nie każdy otrzymuje spadek, który opiewa na miliony złotych. Ale wcale nie trzeba posiadać takich pieniędzy, by rozpocząć inwestowanie. Ważna jest tutaj metoda małych kroków. Początkujący mogą rozdzielać swój kapitał na różne instrumenty inwestycyjne. Dzięki temu sprawdzą mechanizmy ich działania i przekonają się, które formy dadzą im szansę na zarobek.

Ciekawostką jest fakt, że inwestować można też małe kwoty – fundusze inwestycyjne dają szanse inwestowania już 50 złotych, bo tyle kosztuje jednostka uczestnictwa w jednym funduszu (oczywiście warto zakładać ich jak najwięcej). Dobrym pomysłem jest też konto oszczędnościowe, na które mogą trafiać dowolne sumy gotówki. Lokaty bankowe zakładane są zaś już przy kapitale równowartym kilkaset złotych.

Bezpieczne instrumenty inwestycyjne

Małe oszczędności można inwestować bezpiecznie i agresywnie. Wiadomo jednak, że Polacy wolą lokować swój kapitał w pewne instrumenty, które nie wiążą się z ryzykiem utraty środków. Do takich należy konto oszczędnościowe oraz lokata terminowa.

Warto jednak zauważyć, że bezpieczne instrumenty inwestycyjne gwarantują pewny, ale za to niższy zysk. To idealna opcja dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem i chcą sprawdzić funkcjonowanie różnych form pomnażania pieniędzy.

Inwestycje obarczone ryzykiem

O wiele większy zysk mogą przynieść instrumenty agresywne, takie jak fundusze inwestycyjne. Wiadomo jednak, że te obarczone są ryzykiem inwestycyjnym. Istnieje więc możliwość, że inwestor, zamiast zyskać, to niestety straci wniesiony kapitał. Właśnie dlatego może lepiej jest inwestować niewielkie sumy, wtedy łatwiej będzie pogodzić się z ich stratą.

Udział w ryzykownych inwestycjach powinien przebiegać przy rozłożeniu kapitału. Dzięki temu ryzyko zostaje minimalizowane, a w razie niepowodzenia inwestor straci tylko część pieniędzy. Trzeba też dodać, że te agresywne formy inwestycyjne wymagają od inwestora zaangażowania i chociażby podstawowej wiedzy. To dlatego czasem lepiej jest skorzystać z pomocy doradcy inwestycyjnego.