19
Śr, Gru

Czy wiesz, że...

Zawód krawca nie jest dziś tak popularny, jak miało to miejsce kilkanaście lat temu. Obecnie są to małe, osiedlowe pracownie, w których kobiety oferują swoje usługi. Wciąż jednak potrzebują przyborów do pracy. Jednym z nich są manekiny krawieckie.

 

Długa historia zawodu

Krawiectwo to profesja stara jak świat. Jego początki na ziemiach polskich sięgają XIII wieku. Był on podzielony na krawiectwo męskie (płócienne) oraz damskie (jedwabne). Był to bardzo popularny zawód. W każdej wiejskiej rodzinie była minimum jedna osoba, która parała się krawiectwem. W średniowieczu nie było typowych dla dzisiejszych czasów sklepów z ubraniami, dlatego samemu szyto wszystkie potrzebne części garderoby. XIX i XX wiek przyniósł ważny dla krawiectwa przełom. W czasach rewolucji przemysłowej wymyślono maszyny do szycia, zaś sto lat później wyspecjalizowała się profesja zawodowego krawca, która wyparła szycie rodzinne.

Krawcowa – zawód na wymarciu?

Masowa produkcja odzieży doprowadziła do tego, że w ciągu ostatnich 70 lat na świecie zawód krawca stał się coraz mniej popularny. W Polsce ten proces został odłożony w czasie z powodu gospodarki centralnie planowanej w okresie PRL. Od początku lat 90., gdy w Polsce zaczęły otwierać swoje sklepy zagraniczne korporacje, krawcowe stawały się coraz mniej potrzebne.

Jednak myliłby się ten, kto uważa, że obecnie stary ciuch można albo wyrzucić, albo próbować naprawić samemu. Pracownie krawieckie wciąż istnieją i potrzebują przyborów do pracy, chociażby manekinów krawieckich.

Manekiny krawieckie – lepsze niż człowiek

W dawnych czasach, gdy krawiec szył ubrania, potrzebował „żywego materiału”. Najczęściej zamówione ubrania powstawały na kliencie/członku rodziny. Było to strasznie niewygodne i zabierało zleceniodawcy cenny czas. Na szczęście dziś mamy manekiny krawieckie (https://my-mannequins.pl/). Zdecydowanie ułatwiają one pracę każdej krawcowej i krawca. Kupując do swojej pracowni manekiny krawieckie oszczędzamy czas i nerwy.

Obecnie rynek zapewnia bardzo różne rozmiary manekinów krawieckich. Możemy kupić dziecięce, męskie, damskie, ciążowe, itp. Jeżeli mamy w swoim zakładzie manekiny krawieckie, możemy obsługiwać każdego klienta. Ciężko jest dobrze zszyć bluzkę dla dziecka „w powietrzu”. Nawet jeżeli mamy męskie manekiny krawieckie, to z pewnością jest on zbyt duży, by ubrać na niego rozmiar XS. Jeżeli szukasz manekina dla siebie zobacz manekiny w tym miejscu. Z pewnością docenisz ich szeroki asortyment. Kapitalizm daje możliwość znalezienia towaru w każdej niszy. Krawiectwo nie jest na tym polu wyjątkiem.